Hispaania peaminister tahab eriolukorda kuu võrra pikendada

{{1589633520000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Susana Vera

Hispaania peaministri Pedro Sancheze sõnul tahab valitsus eriolukorda umbes kuu aega pikendada.

Peaministri sõnul pikeneks eriolukord, kuni kestab koroonapiirangute lõdvendamine.

"See peaks jääma viimaseks eriolukorra perioodiks ja kestab kuni me lõdvendamisega lõpuni jõuame," ültes Sanchez.

"Seetõttu on see 15-päevase pikenduse asemel umbes kuu pikkune," lisas ta.

Juhul kui parlament ettepaneku heaks kiidab, kestab eriolukord, mis praeguse seisuga peaks lõppema 24. mail, kuni juuni lõpuni.

Liikumispiirangud kuulutati välja 14. märtsil, et pidurdada viiruse levikut Hispaanias, kus oli üks maailma hullemaid viirusepuhanguid. Praeguse seisuga on riigis tuvastatud pea 27 000 koroonasurma ning üle 230 000 nakatumise.

Umbes 47 miljonilise elanikkonnaga riigis kehtestatud piirangud olid ühed maailma rangeimad, kuid nüüd on neid lõpuks vaikselt leevendama hakatud. Protsess peaks kestma juuni lõpuni.

Hiljutised andmed näitavad pandeemia vaibumise märke: viimase ööpäeva koroonasurmade arv langes 102 peale, mis on viimase kahe kuu madalaim ning äärmiselt madal võrreldes 950 surmajuhtumiga pandeemia haripunktil 2. aprillil.

Hispaania rahvas on piirangute leevendamist nautinud 11. maist saadik, mil avati kohvikute terrassid ning lubati koguneda kuni 10 inimese suurustes gruppides.

Need vabadused ei kehti veel aga pandeemiast kõige hullemini räsitud piirkodades, nagu Madridi ümbrus ja Barcelona.

Valitsuse otsus hoida Madridi niinimetatud ettevalmistavas faasis vallandas kohalike võimude pahameele, kes süüdistasid keskvalitsust poliitilistes mängudes ning ähvardasid isegi õiguslike meetmetega.

Viimasel korral, kui Sancheze valitsus meetmeid pikendada soovis, olid selle vastu tema parempoolsed oponendid, kes ähvardasid pikendamise blokeerida, kuigi lõpuks võeti see siiski vastu.

Hispaanias on abi vajavate inimeste hulk tõusnud rekordkõrgeks

Karmide koroonaohjeldamise piirangute tõttu on Hispaanias riigiabi vajavate vaeste arv tõusnud rekordkõrgeks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Märtsis ja aprillis plahvatuslikult kasvanud tööpuuduse tõttu vajab riigiabi nüüd 5,2 miljonit inimest. Kui lisada juurde ametlikult veel töötavad, kuid siiski sissetulekuta jäänud inimesed, kasvab hädaliste arv seitsme miljonini ehk 30 protsendini tööealisest elanikkonnast.

Hispaania kaalub kõige vaesemetale kodanikupalga kehtestamist, mis peaks riigile esialgsetel andmetel maksma minema umbes kolm miljardit eurot.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: