Paljud Euroopa riigid leevendasid esmaspäevast piiranguid

{{1589206860000 | amCalendar}}
Foto: RITZAU SCANPIX/REUTERS/Liselotte Sabroe

Paljudes Euroopa riikides leevenesid koroonaviiruse ohjeldamiseks kehtestatud piirangud.

Väga karme piiranguid rakendanud Hispaanias saavad inimesed nüüd taas kohvikus ja restoranis käia, ehkki suhtlusvahemaa tagamiseks ei tohi kohvikud töötada täisvõimsusel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valitsusametnike sõnul leevendatakse piiranguid sellest hoolimata, et Saksamaal ja Lõuna-Koreas on lõdvendamine kaasa toonud nakatumise mõningase tõusu.

Samas manitsevad kõik piiranguid leevendanud riigid uues olukorras ettevaatlikult käituma.

"Mul on südamest kahju ka muuseumidest. Mul on kahju väikekõrtside omanikest. Mul on kahju hotelliomanikest, veeparkide omanikest. Kõik nad ootavad, et Taanis algaks taas täiemõõduline elu. Paraku peame me tagasi hoidma, sest kui me pöördume tavapärasesse ellu liiga ruttu ja järjest enam taanlasi tuleb ühel ajal kodust välja, elades järjest normaalsemat elu, siis me riskime viiruse väljumisega kontrolli alt ja tagasilöökidega," rääkis Taani peaminister Mette Frederiksen.

Horvaatia taasavanemine langeb kokku austrihooaja algusega. Austrikasvatajail on hea meel taas saaki koristada, ehkki söödavaid karbilisi pole tänavu eriti kellelegi müüa, sest välisturistid Horvaatiasse ju ei pääse. Enamasti müüakse saak restoranidele. Neil aga läheb tänavu väga kehvasti.

"Esimestel taasavamisejärgsetel kuudel ma ennustan sissetulekute vähenemist 90-95 protsendi võrra. Mis edasi saab, on raske ennustada, sest keegi ei tea, kas ja millal piirid lahti lähevad ning kas lennuühendus taastatakse. Nagu paljud teised rannarestoranid, sõltume ka meie turistidest," rääkis restoraniomanik Tomislav Sare.

Hirmuäratavatest majandusväljavaadetest hoolimata toob piirangute leevenemine rõõmu kaasa kõigis taasavanevais riikides. Belglased pääsevad taas oma uhkeid kaubatänavaid palistavatesse poodidesse, hispaanlased jällegi armastatud kohvikuisse espressot või klaasikest veini või õlut nautima. Siiski mitte suurlinnades Madridis ja Barcelonas, kus karmimad piirangud esialgu kehtima jäävad.

Kõigi pilgud on aga pööratud Saksamaale, kus piirangute leevendamine tõi kaasa nakatumiskordaja tõusu ohtlikule alale ehk ühest kõrgemal. Liidukantsler Angela Merkel kinnitas, et rangete piirangute juurde tagasipöördumist üritatakse vältida kui vähegi võimalik. See aga eeldab kehtivaist reegleist kindlat kinnipidamist.

"Mulle on väga oluline taas tõsta teie teadlikkust, et me siseneme pandeemia uude järku, kus on kõigi piirangute kõrvaldamise juures hädavajalik kinni pidada põhireegleist: hoida vahet, kanda näomaski, hoolida üksteisest. See on väga oluline," sõnas Merkel.

Põhja-Rein-Vestfaali liidumaal aga lükatigi sagenenud nakatumiste tõttu restoranide taasavamist nädala võrra edasi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: