Euroopa Liit kinnitas oma toetust WHO-le

Sõnum Euroopa Komisjoni peahoonel Brüsselis.
Sõnum Euroopa Komisjoni peahoonel Brüsselis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / Yves Herman

Euroopa Liit avaldas teisipäeval toetust Rahvusvahelisele Terviseorganisatsioonile (WHO) ja riikide püüetele koroonaviirusest ühiselt jagu saada samal ajal, kui USA president Donald Trump on ähvardanud WHO-st lahkuda.

"Praegu on aeg solidaarsuseks, mitte näpuganäitamiseks ega rahvusvahelise koostöö õõnestamiseks," ütles EL-i välispoliitikajuhi pressiesindaja Virginie Battu-Henriksson.

EL toetas WHO iga-aastase assamblee istungil avaldust, milles nõutakse koroonaviirusele rahvusvahelise reageerimise "erapooletut, sõltumatut ja igakülgset hindamist".

"Euroopa Liit toetab WHO-d tema püüetes COVID-19 levikut ohjeldada ja leevendada, ning on kiitnud heaks lisarahastuse nende pingutuste toetuseks," ütles pressiesindaja.

See seab Brüsseli vastasseisu Washingtoniga, kus Trump süüdistab ÜRO terviseorganisatsiooni liigses läheduses Hiinale ja aeglases reageermises koroonaviiruse puhangule.

Trump, kes on juba külmutanud WHO rahastamise, esitas esmaspäeval kirjas organisatsiooni peadirektorile Tedros Adhanom Ghebreyesuse süüdistused ja eeltingimused rahastamise taastamiseks, ähvardades vastasel juhul WHO-st hoopis lahkuda.

"Nad on Hiina marionetid, viisakalt öeldes on nad Hiina-kesksed," selgitas Trump.

Hiina on kõik USA süüdisused tagasi lükanud ja president Xi Jinping kordas ka maailma terviseassambleel, et tema riik on tegutsenud kogu kriisi vältel läbipaistvalt.

Brüssel toetab epideemia puhkemise ja leviku sõltumatut uurimist, kuid on püüdnud juhtide rahvusvahelist ja mitmepoolset vastust kriisile, ning koguda raha vaktsiiniuuringuteks.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: