WHO-d pahandas Hiina venitamine koroonaviiruse info avaldamisel

WHO tegevjuht Tedros Adhanom kohtumisel Hiina presidendi Xi jinpingiga.
WHO tegevjuht Tedros Adhanom kohtumisel Hiina presidendi Xi jinpingiga. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Ehkki Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kiitis jaanuaris Hiinat avalikult uuele koronaviirusele kiire reageerimise eest ja tänas riigi valitsust viiruse geneetilise kaardi jagamise eest, oli kulissidetagune olukord hoopis teine ning Hiina käitumine valmistas WHO ametnikele tõsist pettumust, teatas uudisteagentuur The Associated Press (AP).

AP andmetel ei edastanud Hiina vajalikku teavet, mis aidanuks kiiremini käivitada tegevust surmava viiruse leviku tõkestamiseks. Väidetavalt viivitas Peking rohkem kui nädala viiruse geneetilise kaardi edastamisega, ehkki kolm erinevat Hiina laborit olid selle kindlaks teinud. Selle põhjuseks peetakse Hiina rangeid info kontrollimise reegleid ning ebatervet konkurentsi Hiina tervishoiusüsteemis, selgus kümnete inimestega peetud vestlustest ja erinevatest dokumentidest.

Hiina valitsusele alluvad laborid avaldasid viiruse genoomi alles pärast seda, kui selle oli avaldanud 11. jaanuaril viroloogide veebisaidil üks teine laboratoorium. Ka siis viivitas Hiina veel vähemalt kaks nädalat patsientide ja haigusjuhtude kohta WHO-le üksikasjalike andmete esitamisega, selgus WHO-s jaanuaris peetud kohtumiste salvestustest. See oli aeg, kui viiruse levikut oleks saanud veel oluliselt pidurdada, märkis AP.

WHO ametnikud kiitsid Hiinat avalikkuse ees, kuna nad tahtsid sellega Pekingilt rohkem teavet välja meelitada, näitavad AP valduses salvestised. Samas ütlesid nad 6. jaanuaril alanud nädalal toimunud kohtumistel eraviisiliselt, et Hiina ei ole jaganud piisavalt andmeid, et hinnata, kui edukalt viirus inimeselt inimesele levis või millist ohtu see ülejäänud maailmale kujutab, kulutades sellega väärtuslikku aega.

"Me tegutseme väga vähese teabe põhjal," ütles Ameerika epidemioloog Maria Van Kerkhove, kes on nüüd WHO COVID-19 tehniline juht, ühel sisekoosolekul. "Sellest ei piisa selgelt, kui tahta korralikult planeerida."

"Oleme praegu etapis, kus nad annavad meile info 15 minutit enne, kui see CCTV-s (Hiina riigitelevisoonis) kuvatakse," ütles WHO Hiina kõrgeim ametnik Gauden Galea ühel teisel kohtumisel.

Viirusele reageerimise aega puudutav lugu tuleb ajal, mil ÜRO tervishoiuagentuur on kriitika all ja sunnitud nõustuma sõltumatu auditiga selle kohta, kuidas pandeemiat ülemaailmselt käitleti. Pärast USA president Donald Trump on viimastel nädalatel korduvalt süüdistanud WHO-d väidetava kokkumängu pärast Hiinaga, et varjata koroonaviiruse kriisi ulatust. Trump katkestas reedel sidemed organisatsiooniga, seades ohtu umbes 450 miljonit dollarit, mille USA annab igal aastal WHO suurima panustajana.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: