Kesk-Euroopa püüab luua oma mini-Schengenit

Tšehhi peaminister Andrej Babiš.
Tšehhi peaminister Andrej Babiš. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kesk-Euroopa riigid, teiste seas Austria, Tšehhi, Saksamaa, Ungari ja Slovakkia võivad avada oma piirid üksteisele juuni keskpaigast, ütlesid ametiisikud pärast kaht teisipäeval peetud videokonverentsi.

Saksamaal on suremus piirid sulgenud uue koroonaviiruse tagajärjel suhteliselt madal. Ka ülejäänud neli riiki kuuluvad Euroopa edukaimate sekka viiruse leviku vastu võitlemisel. 

"Me usume, et võime luua mini-Schengeni, mis lubab inimestel reisida ilma piirikontrollita, testideta ja karantiinita, juuni keskpaigas," lausus Tšehhi välisminister Tomaš Petricek pärast kõnelusi oma Austria ja Slovakkia ametivendadega. 

Austria ja Saksamaa on juba teatanud, et avavad omavahelise piiri 15. juunil. 

"Kui nemad seda teevad .... oleks kena avada piirid Saksamaaga, Austriaga, Ungariga ja loodetavasti ka Slovakkiaga 15. juunil," ütles Tšehhi peaminister Andrej Babiš.

Babiš kohtus oma kolleegidega Ungarist, Poolast ja Slovakkiast, nagu ka Saksa liidukantsleri Angela Merkeliga video teel. 

Saksa Baieri liidumaa siseminister Joachim Herrmann märkis, et teisipäeval ei langetatud veel mingeid otsuseid ning et kõik oleneb viiruse levikust lähitulevikus. 

Kõik viis riiki on leevendamas oma piiranguid võitluses viiruse vastu ning on 26-liikmelise Schengeni viisavaba ala liikmed. 

Petricek möönis, et on vaja täiendavaid kõnelusi, lisades, et Slovakkia, kus on kõige vähem COVID-19 seotud surmajuhtumeid inimese kohta Euroopas, oli oma piiride avamise osas ettevaatlik. 

Esmaspäeval teatas Slovakkia, et lubab alates 21. maist oma kodanikel reisida kaheksasse riiki 24 tunniks ilma vajaduseta esitada negatiivset viirusetesti või minna karantiini. 

Petricek ütles, et soovib selle rühmaga liita juuni teisest poolest ka Poola. 

"Poola peaminister ütleb, et sealne olukord ei võimalda neil sellest praegu mõelda," lausus Babiš.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: