Meedia: USA tegi Iraanile drooni allatulistamise järel küberrünnaku

{{1561264560000 | amCalendar}}
Foto: AFP Photo/HO/IRIB/Scanpix

USA korraldas sel nädalal küberrünnakud Iraani raketikontrollisüsteemi ja luurevõrgustiku vastu pärast seda, kui Teheran tulistas alla Ühendriikide luuredrooni, vahendas laupäeval USA meedia.

USA president Donald Trump andis drooni allatulistamise järel korralduse vastulöögiks, kuid loobus sellest kui ebaproportsionaalsest ja lubas selle asemel kehtestada Iraanile uued sanktsioonid.

Kuid pärast drooni allatulistamist oli Trump salaja volitanud USA küberväejuhatust viima kättemaksuks läbi küberrünnakut Iraani vastu, kirjutas Washington Post.

Rünnak oli suunatud arvutitele, mida kasutatakse rakettide kontrollimiseks ja juhtimiseks, kirjutas Post informeeritud allikale viidates.

Yahoo aga viitas kahele endisele luureametnikule, kelle sõnul võtsid Ühendriigid sihikule ka luurerühma, mis vastutab laevade seire eest strateegilises Hormuze väinas, kus Washingtoni väite kohaselt Iraan hiljuti kaht tankerit ründas.

Washington Posti andmeil oli küberrünnakuid kavandatud nädalaid ning olid esmalt mõeldud vastusena tankerirünnakutele.

USA kaitseametnikud keeldusid artikleid kommenteerimast, märkides, et nad ei arutle küberruumi operatsioonide, luure ja planeerimise üle.

Teherani sõnul tulistasid nad neljapäeval alla Iraani õhuruumi rikkunud USA drooni, Washingtoni väitel oli lennumasin rahvusvahelises õhuruumis. Iraan samal ajal keeldus võtmast vastutust tankerirünnakute eest.

Tegemist ei ole esimese korraga, kus USA ja Iraan küberruumis vastamisi on. 2010. aastal avastatud Stuxnet viirus arvatakse olevat välja töötatud Iisraelis ja kasutatud USA poolt Iraani tuumarajatiste kahjustamiseks.

Küberturbefirmad: Iraani häkkerid hoogustasid rünnakuid USA vastu

Iraan on hoogustanud oma küberpealetungi USA valitsuse ja kriitilise taristu vastu, väidavad küberjulgeolekufirmad. 

Viimastel nädalatel on arvatavalt Iraani valitsuse heaks töötavad häkkerid korraldanud rünnakuid Ühendriikide valitsusametite, samuti näiteks nafta- ja gaasisektori vastu, märkisid küberturvafirmad  CrowdStrike ja FireEye, kelle sõnul oli tegemist nõndanimetatud kalastamisega. 

Pole teada, kas neil õnnestus ka häkkimistarkvaraga nakatatud e-kirjadega võrgustikele ligi pääseda. 

See viimane suurem hüpe küberrünnakutes leiab aset ajal, mil USA administratsioon kehtestas juunis sanktsioonid Iraani petrooleumitoodete sektori vastu. 

Kahe riigi vahel on suhted üha halvenenud pärast USA presidendi Donald Trumpi juhitud administratsiooni otsusest astuda välja 2015. aasta Iraani tuumaleppest. 

Neljapäeval tulistas Iraan alla mehitamata USA luuredrooni.

"Kumbki pool tahab hädasti teada, mida teine mõtleb," ütles FireEye luureanalüütik John Hultquist. 

"Saab täiesti eeldada, et režiim kasutab kõiki tööriistu, mis neil on, et vähendada teadmatust selle suhtes, mis järgmisena juhtub, mis on USA järgmiseks sammuks," sõnas ta. 

Iraan teatas ka ühest varasemast piiriintsidendist drooniga

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif postitas pühapäeval Twitterisse kaardi väidetava piiriintsidendi kohta "luuredrooniga", mis tungis riigi õhuruumi mai lõpus. 

Mõni päev pärast USA luuredrooni allatulistamist teatas Teheran nüüd teisestki oma territooriumile tunginud mehitamata lennumasinast. Zarifi sõnul sisenes Ühendriikides valmistatud MQ9 Reaper, mida kasutatakse laialdaselt õhulöökide andmiseks, Iraani õhuruumi 26. mail.

Esmane hoiatus droonile anti kell 8.30, nähtus kaardilt, millel ei olnud täpsustatud ajavööndit. See leidis aset veidi aega pärast seda, kui lennumasin oli sisenenud Iraani territoriaalvete kohale Asaluyeh' linna lähedal Bushehri provintsis. 

Drooni hoiatati veel kaks korda umbes tund aega hiljem, kui see oli lahkunud islamivabariigi õhuruumist ja tiirutas taas piiri lähedal. 

USA kehtestab Iraanile esmaspäeval uued suured sanktsioonid

President Donald Trump ütles laupäeval, et Ühendriigid kehtestavad Iraanile kahe päeva pärast uued suured sanktsioonid.

"Me kehtestame suured täiendavad sanktsioonid Iraanile esmaspäeval," kirjutas ta Twitteris, lisades: "Ma ootan kannatamatult päeva, kui Iraanilt sanktsioonid maha lähevad ning neist saab taas viljakas ja jõukas rahvas -- mida varem, seda parem!"

Iraani kindral: sõda tooks kontrollimatud tagajärjed

Relvakonfliktil Iraaniga oleks regioonis kontrollimatud tagajärjed ja ohustaks USA sõdurite elusid, ütles pühapäeval Iraani komandör. 

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon "peaks käituma vastutustundlikult, et kaitsta Ameerika vägede elusid," ütles kindral Gholamali Rashid uudisteagentuuri Fars vahendusel. 

Komandör ütles, et kui sõda peaks puhkema, siis selle ulatust ja aega ei saaks kontrollida. Ta süüdistas igasuguses pingete tõstmises USA sekkumispoliitikat. 

Kindral Rashid juhib Iraani relvajõudude ühisoperatsioone.  

Bolton: Iraan ei tohiks pidada USA vaoshoitust nõrkuseks

USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton ütles pühapäeval, et president Donald Trumpi viimasel hetkel langetatud otsust mitte korraldada Iraanile sõjalist vasturünnakut ei tohiks käsitleda nõrkusena. 

"Ei Iraan ega ükski teine vaenulik osapool ei tohiks pidada USA mõistlikkust ja vaoshoitust nõrkuseks," ütles Bolton kohtumise eel Iisraeli peaministriga Benjamin Netanyahuga. 

"Mitte keegi pole andnud neile luba Lähis-Idas küttimiseks," lisas ta Jeruusalemmas. 

"Meie sõjavägi on uuendatud ja valmis tegutsema," ütles Bolton pärast seda, kui Trump otsustas jätta ära sõjalise löögi vastuseks USA luuredrooni allatulistamisele Iraani vägede poolt neljapäeval. 

Bolton osaleb kohtumisel oma Iisraeli ja Vene ametivendadega Meir Ben-Shabbati ja Nikolai Patruševiga. "Praegune olukord regioonis muudab meie vestluse isegi veel rohkem kohaseks," lisas Bolton. 

Laupäeval lubas Trump kehtestada Iraanile uued suured sanktsioonid. Washington on kehtestanud Teheranile mitmeid karistusmeetmeid pärast väljaastumist Iraani tuumaleppest suurriikidega. 

"Me eeldame, et uued sanktsioonid, millele president Trump viitas... tehakse avalikuks esmaspäeval. Jääge kuuldele," sõnas Bolton Jeruusalemmast. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: