Stoicescu: Hiinat hakatakse Euroopas üha enam tõrjuma

Hiina varasemad investeeringud arengumaadesse on laienenud ka Ida- ja Kesk-Euroopasse ning riigid peavad hakkama sellega kaasnevaid ohte tajuma, ütles Kalev Stoicescu.

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu ütles Vikerraadio saates "Uudis +", et praegu on õige aeg näha, millist ohtu võivad Hiina investeeringud Eestisse ja Euroopasse kaasa tuua.

"Peame siin silmas pidama, et poliitiline aspekt on alati olemas ja alati oluline, mistahes majandusprojektist käib jutt, mida Hiina ette võtab. Ja seda on ka selgelt näha Hiina käitumises. Hiina jaoks äri ei ole lihtsalt äri, sellel on alati mingid poliitilised tagamaad, täpselt nagu ka Venemaa puhul," ütles Stoicescu.

Stoicescu kirjeldas, et Hiina ainuke ambitsioon ei ole enam masstootmine, vaid ka infrastruktuuri arendamine ja suurfirmadesse investeerimine üle maailma. Stoicescu loetles, et Hiina arendab kiirteed Balkani poolsaarel ja ka Poolas ning on valmis panustama Rail Balticu Poola osa ehitamisesse.

"Hiinal on ilmselge ambitsioon muutuda kõrgtehnoloogiliseks superjõuks," ütles Stoicescu ja lisas, et seda ilmestab hästi ülemaailmse 5G võrgu rajamine.

Koroonakriisi osas on Hiina Stoicescu sõnul üritanud luua endale positiivset imagot, olles teiste riikide abistaja. Samas on see tekitanud hoopis vastupidise reaktsiooni, ütles Soicescu.

"Ma näen, et poliitilised liidrid Euroopas on üha enam valvasamad ja isegi tõrjuvad Hiina suhtes. Ja räägitakse avalikult Hiinaga seonduvatest riskidest," ütles teadur ja lisas, et usutakse, et tootmine tuleb Hiinast tuua Euroopasse.

Saksamaa plaanib Stoicescu sõnul suve lõpus hakata massiliselt tootma näomaske. "Hiina käes on maailmas näomaskide ekspordis umbes neljandik ja Euroopa sõltub sellest liigagi palju," sõnas Stoicescu.

Stoicescu hinnangul muutub Hiina ülemvõim ka Venemaa üle iga aastaga võimsamaks. "Autoritaarsed riigivalitsemise mudelid võimaldavad Venemaal ja Hiinal leida ühist keelt. Samas on Hiina Venemaa osas väga pragmaatiline ja kasutab Venemaad ära nii palju, kui on vajalik ja võimalik," ütles Stoicescu.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: