Eesti piirab lende Balti riikide kokkuleppest tulenevalt

Tallinna lennujaam.
Tallinna lennujaam. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti ei luba lennufirmadel lennata riikidesse, kus viimase kahe nädala jooksul on olnud rohkem kui 25 koroonasse nakatumist 100 000 elaniku kohta. Piirang tuleneb Balti riikide vaba liikumise ruumi loomise kokkuleppest.

"Valitsus tegi 14. mai kabinetinõupidamisel otsuse, mille kohaselt anti majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile koostöös sotsiaalministeeriumiga õigus otsustada lennuliikluse lubamise üle vastavalt rahvatervise olukorrale ning koroonaviiruse levikule Eestis ja teistes riikides," ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Aasa sõnul pakkusid Eesti, Läti ja Leedu terviseametid enda analüüsile tuginedes välja vastava mõõdiku ning Balti terviseministrid leppisid kokku, et lennuliinide avamist saab lubada riikidesse, kus 14 päeva jooksul on 100 000 elaniku kohta haigestunud maksimaalselt 25 inimest.

"Oleme oma Balti kogemust piiride avamisel tutvustanud ka Euroopa Liidu kolleegidele ning teinud teavituse Euroopa Komisjonile," lisas Aas.

Samas seda indikaatorit veel ametlikult lepingusse kirja pandud ei ole. Terviseministrite kohtumisest, kus see kokku lepiti, on vaid videosalvestus ja protokoll. Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et eesmärk on indikaator kirjalikult fikseerida mai lõpuks koos võimalike karantiini leevendusmeetmetega teistele riikidele – näiteks Poolale või Soomele.

Samas võtab karantiinide leevendamise otsustamine veel aega, sest selleks peavad riigid ise järeldustele jõudma, mil määral ja kelle suhtes karantiine leevendada, lisas Kiik. Siiski, 25 nakatunu piir kehtib kõigi Balti riikide jaoks ja Kiige sõnul seda eesmärgil, et vaba liikumise keskkonnas ei tekiks pendelrännet, et inimestel tekiks stiimul teise Balti riigi kaudu mõnda kolmandat riiki külastada, märkis Kiik.

Kiik ütles, et piiranguni jõuti nii, et selle kokkuleppimise hetkel oli Euroopa mediaannakatumine kuskil 50 uut nakatunut 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul ja konservatiivselt võeti piiriks pool sellest. Eesti kõrgeim nakatumine on olnud 57 uut nakatumist 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul.

Aasa sõnul on piirangu kokku leppimisse ja kehtestamisse kaasatud ka välisminister Urmas Reinsalu, kelle roll oli vastava piirangu selgitamine välisriikidele läbi diplomaatiliste kanalite.

MKM vaatab liinide avamist regulaarselt ja tugineb kokkulepitud terviseameti reeglile. Kui riigis on alla 25 uue nakatunu 100 000 elaniku kohta viimase kahe nädala jooksul, siis võivad ka lennufirmad avada Eesti ja selle riigi vahel lennuliine. Kõige värskem info on leitav MKM-i kodulehelt.

20. mai seisuga ei tohiks Eestist lennata näiteks Valgevenesse, Venemaale, USA-sse, Ühendkuningriiki, Rootsi, Iirimaale, Belgiasse, Portugali ja Türki.

Samas võiks lisaks Balti riikidele lennata Hispaaniasse, Itaaliasse, Taani, Hollandisse, Luksemburgi, Soome, Rumeeniasse, Maltale, Prantsusmaale, Ukrainasse, Saksamaale, Poola, Bulgaariasse, Tšehhi, Austriasse, Ungarisse, Küprosele, Horvaatiasse, Kreekasse, Slovakkiasse, Sloveeniasse ja Islandile.

Euroopa Komisjonile ja liikmesriikidele on teatanud ka Läti, et pikendab teiste riikidega, välja arvatud Balti riigid, lennupiiranguid kuni 9. juunini ja Leedu 31. maini. Balti tervishoiuministrid vaatavad piirangud üle iganädalaselt, järgmine kohtumine toimub 25. mail.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: