Euroopa Komisjon soovitab liikmesriikidel EL-i sisepiirid avada 15. juunil

Foto: Rain Kooli / ERR

Euroopa Komisjon kutsus liikmesriike avama Euroopa Liidu sisepiirid 15. juuniks ja soovitas samas pikendada kolmandate riikide kodanikele kehtestatud mitte-hädavajalike reiside keeldu 30. juunini. Samas kutsus Komisjon üles valmistada selle aja jooksul ette nimekiri riikidest, mille kodanikele võib 1. juulist piiri avada.

Koroonaviiruse levik maailmas on erinev ja nii soovitab Euroopa Komisjon liikmesriikidel ühiselt otsustada, milliste kolmandate riikide elanikele piirid avada ja millistele mitte.

Riikide kandmisel ühte või teise nimekirja tuleks lähtuda epidemioloogilisest olukorrast riigis, turvalise reisimise võimalusest ja sellest, kas see riik omakorda lubab Euroopa Liidu elanikke oma riiki.

Nende riikide suhtes, kelle osas piirangud jõusse jäävad, soovitab Komisjon laiendada lubatud reisijate liike, näiteks võimaldada tudengite ja kõrgelt kvalifitseeritud töötajate liikumist.

Komisjon soovitas piirangutest vabastatud riikide nimekirja perioodilist ülevaatamist vastavalt enda koostatud kriteeriumitele, kutsudes liikmesriike selleks omavahel koostööd tegema.

Sisenemiskeelu võiks tühistada riikidele, kus koroonaolukord on EL-iga sarnane ja kehtivad adekvaatsed nakkuse ohjeldamise meetmed, leiab Komisjon.

Nii võiks tühistada 1. juulist piirangud Albaaniale, Kosovole, Bosniale, Montenegrole, Põhja-Makedooniale ja Serbiale, kuna "nende epidemioloogiline olukord on sarnane või parem kui EL-is", märkis Komisjon.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: