Balti riikide ja Poola välisministrite kohtumine ei toonud Poola piiri avamist

{{1591090020000 | amCalendar}}
Foto: Välisministeerium / Marko Mumm

Eesti, Läti ja Leedu välisminister ei saavutanud oma ühisel kohtumisel Poola välisministriga lubadust, et Poola avaks lähiajal piiri Balti riikide kodanikele. Poola välisminister andis lootust, et selline otsus võiks siiski lähinädalatel tulla.

"Poola jaoks on see(, kuidas Balti riigid on koroonakriisi järgselt oma kodanikele piirid avanud) inspireeriv, aga meie probleemide skaala on teine," ütles Poola välisminister Jacek Czaputowicz kohtumise järgsel pressikonverentsil. Ta viitas Poola naaberriikidele Saksamaale ja Tšehhile, mille piire ületab päevas kümneid tuhandeid inimesi. Czaputowicz rõhutas, et Poola võimaldab piiriületust tööülesandeid täitvatele EL-i kodanikele. Ta tõdes ka, et Saksamaal on nakatumise tase märksa kõrgem kui Poolas.

Rääkides piiride avamisest turistidele, ütles Poola välisminister, et järgmisel või ülejärgmisel nädalal võidakse selline otsus siiski teha. "Loodan, et lähinädalatel saab piirangud maha võtta ka turistide jaoks," lisas Czaputowicz.

Eesti, Läti ja Leedu taastasid inimeste vaba liikumise enam kui kaks nädalat tagasi. Praegu saavad eestlased läbi Poola kodumaale naasta.

"Üldpõhimõttena nad on praegu ettevaatlikud. Nad asetsevad keset Euroopat. Nad liiguvad samm-sammult. Poola välisministri kinnitus oli, et nad suure entusiasmiga, tähelepanuga võtsid omaks Balti riikide käsitluse ja loodetavasti on lähitulevikus oodata ka positiivseid otsuseid," rääkis välisminister Urmas Reinsalu.

Poola välisministri sõnul võib piiride avamine olla lähinädalate küsimus kogu Euroopas.

"Kuna me oleme õigel teel, siis ma loodan, et järgmise paari nädala jooksul võetakse piirangud maha ja välismaalaste reisimine on võimalik. Ka Euroopa Liidus arutatakse seda. Võib-olla tekib siis Euroopa Liidu siseselt reisimist võimaldav mull," ütles Czaputowics.

Reinsalu pakub, et kogu Schengeni ruumi hõlmav reisipiirangute mahavõtmine võib tulla 15. juuni paiku.

"Ja kui pärast 15. juunit jäävad mingid piirangud, siis need piirangud võiks olla justnimelt viiruse levikuga võrreldes teaduslikult või objektiivselt põhjendatud," sõnas ta.

Ühtlasi otsustatakse siis, millal võiks taastuda reisimine Schengeni ruumist välja jäävatesse riikidesse. Samamoodi peaks Reinsalu sõnul Euroopa Liidus kokku leppima reeglites, kuidas käituda, kui viirus tagasi tuleb.

"Väga tähtis on see, et need oleks ühetaolised Euroopa riikides ja need reeglid oleks kõigile arusaadavad. See vähendab ka pingeid, mis kuhjuvad neis küsimustes, kui võib jääda tunne, et need otsused on subjektiivsed," ütles Reinsalu.

Minister lisas, et ehkki reisivõimalused samm-sammult tekivad, soovitab väliministeerium vältimatust rahvusvahelisest liikumisest hoiduda.

Kohtumisel rääkisid Eesti välisminister Urmas Reinsalu, Läti välisminister Edgars Rinkevics, Leedu välisminister Linas Linkevicius ja nende Poola kolleeg Czaputowicz julgeoleku ja majanduse teemadel, Euroopa Liidu uue eelarve ning taastamisrahastu ettepaneku üle ning omavaheliste ühenduste teemal.

Czaputowicz kinnitas, et Poola jaoks on olulised nii Rail Baltic, Via Baltica kui ka elektrivõrkude ühendamine Balti riikidega.

Rinkevics teatas pressikonverentsil, et Läti otsustas panustada Kolme mere riikide ühisesse investeerimisfondi 20 miljonit eurot. Reinsalu sõnul on Ida-Euroopa riikide panused fondi olulised selleks, et USA eraldaks sellele oma lubatud miljard dollarit. Ka Eesti valitsus on otsustanud eraldada fondi 20 miljonit eurot.

 

Toimetaja: Mait Ots, Hannes Sarv, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: