Briti ja Prantsuse pangajuht kutsuvad tegelema kliimamuredega

Aednik töötamas Inglise Panga peahoone ees.
Aednik töötamas Inglise Panga peahoone ees. Autor/allikas: SCANPIX / EPA / FACUNDO ARRIZABALAGA

Riigid peavad oma majanduse pärast koroonakriisist põhjustatud šokki üles ehitama selliselt, et see peaks vastu järgmisele eesootavale vapustusele, mille toob kaasa kliimamuutus, ütlesid Prantsuse keskpanga ja Inglise Panga juht reedel avaldatud ühisartiklis.

Kui me kohe ei tegutse, on homme kliimakriis keskne stsenaarium ja erinevalt COVID-19-st ei saa siin keegi ennast selle eest isolatsiooni panna," kirjutasid Briti keskpanga juht Andrew Bailey ning tema Prantsuse kolleeg François Villeroy de Galhau ajalehes The Guardian avaldatud artiklis.

Pangajuhid rõhutasid, et riigid ei ole kaugeltki valmis täitma oma kliimaeesmärke ning koroonaviiruse pandeemia näitas, et kriisile reageerimine selle kõrgpunktis toob kaasa väga kõrged kulud.

"Selle asemel, et tegeleda kliimakriisiga (kui see on juhtunud - toim.), võime praegu teha emissioonide vähendamise otsuseid vähem kahjustaval viisil. Selleks peame tegutsema strateegiliselt. Taastama paremini (kui enne oli - toim.)," kirjutasid nad.

Keskpangad on hakanud üha enam oma riskihiannangutes arvestama kliimamuutustega, mis mõjutavad nende jälgitavaid finantsteenuseid, tõdes Reuters.

Rohelist mõtlemist toetav keskpankurite ja finantsregulaatorite ühendus Network for Greening the Financial System (NGFS) avaldab lähiajal oma prognoosid kliimamuutuste mõjudest, mis Bailey' ja Villeroy' sõnul "tõstab finantssektori jaoks lati kõrgemale".

Artikli kirjutasid nad koostöös NGFS-i juhi Frank Eldersoniga, kes on Hollandi keskpanga juhatuse endine liige ja Inglise Panga endise juhi Mark Carneyga, kes töötab nüüd ÜRO kliima ja rahanduse erisaadikuna.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: