Agentuur: Iraan ei luba oma tuumarajatisi uurida

Iraanis Arakis asuv tuumarajatis.
Iraanis Arakis asuv tuumarajatis. Autor/allikas: SCANPIX/AP

Rahvusvaheline tuumaenergiaagentuur on "sügavalt mures", sest Iraani võimud pole lubanud viimased neli kuud agentuuri inspektoreid kahte tuumarajatisse.

Agentuuri peamine mure on seotud kahe tuumarajatisega, kus tõenäoliselt tegeldi uraani rikastamisega varem, kui Iraan liitus 2015. aastal rahvusvahelise tuumaleppega, vahendas BBC.

Agentuuri huvi ongi seotud leppe sõlmimise eelse ajaga, sest kahes huvipakkuvas rajatises tegeldi uraani rikastamisega juba 2003. ja 2004. aastal, vahendas AFP.

Agentuuri teatel on Iraani uraani rikastamisega leppes lubatud piiri ületanud. Raporti järgi on Iraanil 1571 kilogrammi madalrikastatud uraani, rahvusvahelise leppe järgi on lubatud aga 300 kilogrammi.

Uraani rikastusaste on Iraanil samuti tõusnud üle leppega lubatud 3,67 protsendi, ulatudes 4,5 protsendini, mida on siiski vähem, kui läheb vaja tuumarelva valmistamiseks.

Ülejäänud tuumarajatistele on agentuuril siiski ligipääs ning koostöö Irrani võimudega on koroonapandeemia ajal olnud "suurepärane", ütles tuumaenergiaagentuuri ametnik AFP-le.

Iraan teatas jaanuaris, et suurendab uraanirikastustsentrifuugide arvu, mis oli järjekordne samm rahvusvaheliselt sõlmitud tuumaleppe piirangute rikkumisel.

USA lahkus tuumaleppest 2018. aasta mais, kui USA president Donald Trump teatas, et lepe pole mõistlik ning taaskehtestas Iraani vastu sanktsioonid.

Euroopa riigid soovivad endiselt lepet järgida ning ka Venemaa välisministeerium on kinnitanud, et järgib leppes võetud kohustusi.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: