Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur: Iraan tahab koostööd jätaka

Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri teatel tahab Iraan jätkata agentuuriga koostööd ja lubab inspektoritel oma tuumarajatistes töötada.

Iraan teatas pühapäeval, et suurendab uraanirikastustsentrifuugide arvu, mis on järjekordne samm rahvusvaheliselt sõlmitud tuumaleppe piirangute rikkumisel.

2015. aasta leppest astus välja USA, kuid Euroopa riigid proovivad lepet järgida. Ka Venemaa välisministeerium teatas, et Iraani otsus ei tähenda tuumarelvade levikut ja kinnitas, et Venemaa järgib leppes võetud kohustusi.

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell väljendas kahetsust, öeldes, et tuumaleppe elluviimine on praegu regionaalse stabiilsuse ja üleilmse julgeoleku seisukohast olulisem kui kunagi varem.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja Peter Stano vahendas Borrelli sõnu, et ta kutsus Iraani ministri Brüsselisse. "See on Iraani otsustada, kas võtta kutse vastu. Minu arusaamist järgi on mõlemal poolel huvi jätkata kahepoolset suhtlemist," ütles pressiesindaja.

Saksamaa välisministeeriumi pressiesindaja Rainer Breuli sõnul on eesmärk tuumaleppe päästmine.

"Mis puutub tuumaleppesse, siis täheldasime Iraani eilset avaldust, et loobub uraanirikastamise piirangust. See on järjekordne leppe tõsine rikkumine, kuid - ja tahan seda rõhutada, see ei tähenda automaatselt leppe lõppemist. Meie eesmärk on leppe päästmine. Peame selleks läbirääkimisi, eelkõige muidugi Briti ja Prantsusmaa partneritega, kuid ka Hiinaga ja Venemaaga, kes on leppe osalised," sõnas Breul.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: