Ettevalmistused rahvahääletuseks koos valimistega peavad algama juba suvel

{{1591688580000 | amCalendar}}
Foto: Heleri All/ERR

Selleks, et korraldada 2021. aastal kohalikke valimisi samaaegselt rahvahääletusega, tuleb ettevalmistustega alustada juba sel suvel, seisab vabariigi valimiskomisjoni esimehe Oliver Kase rahandusminister Martin Helmele saadetud kirjas.

"Kohalike valimiste ja rahvahääletuse üheaegseks läbiviimiseks vajalikud lisavahendid tuleks prognoosida ja riigieelarve eelnõus ette näha 2021. aasta riigieelarve ettevalmistamise käigus, see tähendab 2020. aasta suvel ja sügisel," kirjutas Kask.

Kask märkis, et järgmised kohaliku omavalitsuse volikogu valimised toimuvad Eestis 2021. aasta 17. oktoobril ning praeguse valitsuse koalitsioonilepe näeb ette samal ajal ka rahvahääletuse korraldamise.

"Rahvahääletuse korraldamise otsustamine on riigikogu pädevuses ja sellekohast otsust ei ole Riigikogu teinud. Kui Riigikogu otsustab rahvahääletuse korraldada, kaasneb sellega aja-ja ressursimahukas korralduslik töö. Sellest tulenevalt teavitab Vabariigi Valimiskomisjon teid 2021. aasta riigieelarve eelnõu koostamise ja menetlemise eel aegsasti õiguslikest ja korralduslikest asjaoludest, mida tuleb kohalike valimiste ja rahvahääletuse üheaegsel korraldamisel arvestada," seisis kirjas.

Kask märkis, et rahvahääletuse läbiviimine toob paratamatult kaasa lisakulud, mis vajavad rahastust riigieelarvest.

Kask tõi välja, et KOV-valimistel ja rahvahääletusel on erinev valimis-ja hääletamisõigus. Kohalikel valimistel on hääletamisõiguslike isikute ring suurem kui rahvahääletusel. Rahvahääletusel võivad hääletada kõik vähemalt 18-aastased Eesti Vabariigi kodanikud. Volikogusid saavad lisaks neile valida ka vähemalt 16-aastased Eesti ja Euroopa Liidu kodanikud, kelle elukoht rahvastikuregistris asub vastava omavalitsusüksuse territooriumil.

"Lisaks võivad kohalikel valimistel hääletada ka Eestis pikaajalise ja alalise elamisloa alusel viibivad vähemalt 16-aastased välismaalased. Samas ei osale kohalikel valimistel Eesti kodanikud, kelle rahvastikuregistri järgne elukoht ei ole Eestis. Rahvahääletuse toimumisel tuleb neile tagada võimalus hääletada välisriigis. Et hääletamisõigus kuulub inimese põhiõiguste hulka, tuleb selle olemasolust või puudumisest inimesi nii kohalike valimiste kui ka rahvahääletuse puhul eelnevalt piisavalt teavitada, et vältida segadusi ja pahameelt hääletamise päevadel. See tähendab varasemate valimistega võrreldes suuremamahulist teavitustööd," rõhutas Kask.

Teiseks on Kase sõnul olulised erinevused hääletamise korralduses. "Normid, mille alusel moodustatakse jaoskonnakomisjonid ja häältelugemiskomisjonid, on kohalike valimiste ja rahvahääletuse puhul erinevad. Erineb ka isikute ring, kes tohivad neisse komisjonidesse kuuluda ning komisjonide liikmete kohta ettepanekuid esitada. Seetõttu tuleb moodustada kohalikeks valimisteks ja rahvahääletuseks eraldi jaoskonnakomisjonid, kuigi komisjonide liikmeskond saab osaliselt kattuda," selgitas Kask.

"Jaoskonnakomisjonide mehitamine on varasematel valimistel mitmetel juhtudel olnud keeruline eelkõige kvalifitseeritud soovijate nappuse tõttu. Seetõttu tuleb valimiste korraldajatel varasematest valimistest oluliselt rohkem pingutada jaoskonnakomisjonide liikmete leidmiseks ja nende koolitamiseks. Sellega tuleb alustada hiljemalt 2021. aasta kevadel," märkis ta.

Paratamatult kaasnevad Kase sõnul nii eraldi komisjonide moodustamisega kui ka komisjoniliikmete koolitamisega lisakulud.

Kase sõnul ei saa ka välistada, et mõnes kohaliku omavalitsuse üksuses võib ruumilahenduslikult osutuda otstarbekaks sisustada mitu lähedalasuvat eraldi hääletamisala. "Koos vajadusega tagada hääletamisele teistega võrdne ligipääs ka liikumispuudega valijatele võib see tähendada, et osad valimisjaoskonnad peavad hääletamise ajaks oma harjumuspärast asukohta muutma," osutas Kask.

Seeder: valitsuses on valmisolek kokkulepitu ellu viia

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles ERR-ile, et osapooled on valmis koalitsioonilepingust kokku lepitut täitma, aga vajalikud ettevalmistused on praegu veel tegemata.

"Need muudatused, mis puudutavad seadusandlust, tuleb sügisperioodil läbi arutada ja vastu võtta. Seni ühtegi seadusandlikku algatust selles suunas veel tehtud ei ole. Ja samamoodi rahaline kate võimalikele kulutustele tuleb leida ja see ka kindlasti leitakse," lausus Seeder.

"Praegu on küll teadmine ja valmisolek viia läbi küsitlus nii nagu see koalitsioonileppes kirjas on. Selle nimel tegutsetakse ja ükski osapool ei ole sellest koalitsioonileppest taganenud," kinnitas Seeder.

Seederi sõnul ei ole Eestis varem olnud ühel ajal kohalikke valimisi koos rahvahääletusega."See on täiesti uudne olukord ja parlament peab sügisel seda kiiresti arutama," lausus Seeder.

Keskerakonda kuuluv Andrei Korobeinik ütles, et koalitsioonil eelnõu veel pole, arutelud käivad, kuid võib juhtuda, et rahvahääletusele pannakse küsimusi mitmel teemal, sest igal erakonnal on midagi südamel.

"Aktuaalne kaamera" uuris, kuidas hääletaks Korobeinik põhiseaduse täiendamist abielu sättega. "Kui see küsimus tuleb hääletamisele, siis mina hääletaks sellele isiklikult vastu. /.../ Isiklikult ma arvan, et inimeste otsused võiksid olla võimalikult vabad juhul, kui nad ei sega teisi. Ja teiseks, antud temaatika on meil piisavalt, juba rohkem kui piisavalt tänastes seadustes reguleeritud," vastas ta.

Isamaa fraktsiooni liige Siim Kiisler ütles, et tegemist oleks vanade haavade lahti rebimisega.

"Koalitsioonilepetes on alati ilmselt mingeid punkte, mida ei suudeta lõpuks ära täita. Kas see punkt nende hulka kuulub või mitte, ma ei oska öelda. Küsimus on ju - palju hääli on," ütles ta.

"Meil on olemas koalitsioonileping ja koalitsioonileping on oma olemuselt püha dokument, et seda igal juhul täidetakse," sõnas EKRE fraktsiooni liige Paul Puustusmaa. Ta loodab, et rahvahääletus viib põhiseaduse muutmiseni.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) poliitikud on rääkinud soovist korraldada koos 2021. aasta kohalike valimistega rahvahääletus kooseluseaduse teemal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: