Riigikohus määras pensionireformi puudutava kohtuistungi kuupäeva

Riigikohtu hoone Tartus.
Riigikohtu hoone Tartus. Autor/allikas: Riigikohus

Riigikohtu üldkogu arutab presidendi taotlust tunnistada põhiseadusega vastuolus olevaks riigikogus vastu võetud kogumispensionireform 4. augusti kohtuistungil.

Riigikohus saatis neljapäeval asjasse puutuvatele institutsioonidele (president, riigikogu esimees, valitsus, õiguskantsler, justiitsminister, riigikontroll, Eesti Pank, finantsinspektsioon, kindlustusseltside liit) kirjaliku teatise kohtuistungi toimumise aja kohta. Kohtuistung toimub 4. augustil kell 13 Tartus.

Riigikohtu üldkogu koosneb kõigist 19 riigikohtunikust. Riigikohus otsustas ka lahendada kohtuasja suulises menetluses. Suuline menetlus on soositud siis, kui on tarvidus saada võimalikult lai pilt kohtulahendi võimalikest tagajärgedest ning kui asjal on oluline ühiskondlik kõlapind.

Riigikogu võttis 29. jaanuaril pärast tunde kestnud arutelu vastu pensionireformi seaduse, millega muutuks teise sambaga liitumine või sealt välja astumine vabatahtlikuks ning tekiks ka võimalus kogu sambasse kogutud raha välja võtta.

Reformi poolt hääletas 56 ja vastu oli 45 saadikut. Valitsus sidus seaduse vastuvõtmise usaldushääletusega, et vältida opositsiooni venitamistaktikat. 

7. veebruaril jättis president kuuele põhiseaduslikule riivele viidates seaduse välja kuulutamata ja saatis selle riigikogule arutamiseks tagasi.

11. märtsil võttis riigikogu pensionireformi seaduse sisuliselt muutmata kujul uuesti vastu.

20. märtsil otsustas president jätta pensionireformi seaduse teist korda välja kuulutamata ja pöördus riigikohtusse taotlusega kuulutada see põhiseadusega vastuolus olevaks.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: