Euroopa Liit võib piiride avamisel ameeriklased koroona tõttu kõrvale jätta

{{1592982480000 | amCalendar}}
Koroonaviiruse hirmus kaitsemaske kandvad ameeriklased üksteist tervitamas.
Koroonaviiruse hirmus kaitsemaske kandvad ameeriklased üksteist tervitamas. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / Cindy Yamanaka

Euroopa Liit võib koroonaviiruse pandeemia järgselt oma piire avama hakates USA kodanikud ukse taha jätta, kirjutab ajaleht The New York Times.

Reisipiirangutest vabastatavate riikide nimekirjas ei ole Venemaa ja Brasiilia kõrval ka Ameerika Ühendriike, mis on suureks löögiks USA rahvusvahelisele mainele ja hinnang sellele, kuidas president Donald Trump on viiruse ohjeldamisega oma riigis toime tulnud, tõdeb leht. USA-s on COVID-19-ga nakatunud 1,3 miljonit inimest ning 120 000 on viiruse tõttu surnud - nende näitajatega on riik maailmas esikohal.

EL-i riigid kaaluvad hetkel kahte nimekirja riikidest, mille kodanikel lubatakse Euroopa Liitu siseneda. Mõlemas nimekirjas on Hiina ja sellised riigid nagu Uganda, Kuuba ja Vietnam, kuid mõlemad loendid välistavad USA ja mitmed teised kõrge viiruse levikuga riigid.

Ameeriklastele ja teiste riikide kodanikele keelati Euroopa Liitu sisenemine juba märtsi keskel, jättes selle võimaluse ainult kodumaale tagasipöördujatele või hädavajalikeks juhtudeks. EL-i riigid peaksid avalikustama esimesed riigid, kellele piirid uuesti avatakse, 1. juulil.

Ameeriklaste sisenemiskeeld peegeldab osaliselt koroonaviiruse leviku mustrit - kui märtsis oli pandeemia keskpunkt Euroopas, siis keelas president Trump enamuse Euroopa riikide kodanike sisenemise, pahandades sellega EL-i liidreid. Trump põhjendas otsust vajadusega kaitsta Ameerika Ühendriike, kus sel hetkel oli ainult 1100 nakatunut ja 38 surnut.

Mai lõpus ja juuni alguses rääkis Trump, et Euroopa on tegemas edusamme ja vihjas, et osa eurooplastele kehtestatud sisenemispiiranguid võidakse peagi lõpetada, kuid seni ei ole seda siiski tehtud.

Praeguseks on aga Eurooopas viirus suuresti kontrolli alla saadud, samas kui USA-s jätkub viiruse levik endiselt kiires tempos.

Ameerika kodanike sisenemiskeelul Euroopa Liitu oleks märgatav mõju EL-i majandusele, kultuurile ja ka geopoliitikale, märgib NYT, kuna iga suvi külastab Euroopat miljoneid Ameerika turiste ja tuhandeid ärireisijaid.

Hoolimata sisenemiskeelu tekitatavast kahjust on EL-i ametnikud öelnud, et USA kodanikele erandi tegemine on äärmiselt ebatõenäoline. Nad märgivad, et keelust vabastatud riikide nimekirja koostamise aluseks on teadlikult võetud teaduslikud kriteeriumid, mitte aga mitte poliitilised kaalutlused.

Pompeo: USA-Euroopa reisikõnelustes tuleb lähinädalatel läbimurre

USA välisminister Mike Pompeo ütles kolmapäeval, et ootab tulevatel nädalatel läbimurret, mis lubab taaskäivitada reisiliikluse Ühendriikide ja Euroopa vahel.

Liiklus Ühendriikide ja Euroopa vahel on alates märtsist suuresti keelatud, seda tulenevalt koroonaviiruse pandeemiast, mis on mõlemale ränga hoobi andnud.

"Me peame tagama, et meil on EL-i ja Ühendriikide vahelise reisiliikluse taastamiseks kõik elemendid paigas," lausus Pompeo.

"Me kindlasti ei taha taasavaneda moel, mis ohustab Ühendriike läbi siia reisivate inimeste ja kindlasti ei taha me tekitada probleeme mujal," lisas ta.

"Ma olen väga kindel, et me leiame tulevatel nädalatel lahenduse," ütles välisminister.

President Donald Trump sulges piirid Euroopast tulevatele reisijatele märtsis. Samuti keelas ta reisiliikluse Hiinast, Iraanist, Brasiiliast, Mehhikost ja Kanadast.

Oma välispiirid sulges ka Euroopa Liit, mis plaanib need alates 1. juulist järk-järgult taasavada.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: