Läti tahab kõik oma suurimad maanteed ehitada neljarajaliseks

Neljarajaline maantee.
Neljarajaline maantee. Autor/allikas: Maanteeamet

Lätil on plaan nelja aasta jooksul rajada tuhat kilomeetrit autoteid, millel saaks sõita kiirusega 130 km/h. Neljarajalised teed on plaanis välja ehitada 20 aasta jooksul.

Läti valitsus pole veel teede neljarajaliseks ehitamise osas otsust langetanud, kuid plaani on heaks kiitnud autoteede nõukogu ning transpordi- ja regionaalministeerium. Hinnanguliselt oleks kogu projekti maksumus kolm miljardit eurot.

Selline tee-ehitus on vajalik just ummikute tõttu. Näiteks tipptunnil äärelinnast Riia kesklinna sõitmiseks kulub sama palju aega kui 100 kilomeetri läbimiseks maanteel.

Läti transpordiminister Talis Linkaits on lubanud, et riiklikud investeeringud teedevõrku suurenevad ning toetatakse ka omavalitsusi. Kuna konkreetseid otsuseid pole, on rahastusest praegu veel keeruline rääkida.

Samas eraldatakse praegu teeremondile ligi 80 miljonit enam raha kui varem.

AS-i Läti Riigiteede andmetel on praegu teeehtius käimas 60 objektil ehk kõikidel suurtel maanteedel ning ka regionaalteedel.

Seetõttu tuleb arvestada ummikutega Riiast Jurmala ja Ainaži poole ning Sigulda ja Valmiera poole väljasõidul. Pealinnas soovitatakse mere äärde minna jala või rongiga, mitte sõita autoga. Samas on tänu Rail Balticu projektile plaanis ümber ehitada ka osa Riia kesklinna teid.

Lisaks on Lätis plaan muuta teeehitust ka odavamaks, kaasates sinna erakapitali. Kui turg muudetakse avatuks, siis pakuksid teised ettevõtted konkuretsi riiklikule teehoolduse AS-ile.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: