ERR Lätis: märgiline võimuvahetus Riias viibib vaidluste tõttu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Riiat üle kümne aasta valitsenud venemeelne Koosmeel tõrjuti võimult kõrvale ja juhtimise võtavad üle samad poliitilised jõud, kes on ka Läti valitsuse eesotsas. Linnaduuma ei saa aga tööle hakata enne, kui lahendatakse valimistega seotud vaidlused.

Rohkem kui kümne aasta järel toimunud võimuvahetus Riia linnaduumas on oluline ja põhimõtteline märk kogu Läti poliitikas, aga ka elus üldse, sest muutusi ootavad paljud. Uus koalitsioon on ka põhimõtteliselt moodustatud ja uus linnapeakandidaat üritab eelkõige vabaneda pealinnas vohavast suurest korruptsioonist ja teha muudatusi linnajuhtimises, vahendas "Välisilm".

Linnaduuma 60 kohast 39 on piisav enamus, et moodustada töövõimeline koalitsioon. Siiski on valimiskampaaniaga võrreldes tehtud juba üks mööndus - kui linnajuhtide arvu lubati vähendada, siis nüüd on lepitud kokku lausa kolmes abilinnapea kohas, et igaüks koalitsiooni neljast osapoolest ikka tükikese võimu endale saaks.

Siiski lubab linnapeakandidaat Martinš Stakis moodustada Riia juhtimiseks ka ühiskondlike organisatsioonide esindajaist koosneva nõukoja.

"Eelmise linnaduuma suurim viga oli ülbus. Kahel korral, kui Koosmeel ja Au Teenida Riiat! valimised võitsid, tegid nad seda nii kindlalt, et neile tundus, et nii jääb igaveseks. Ja nad ei kuulanud enam rahvast. See on peamine. Teine on loomulikult see, et sa ei saa kogu aeg probleemide lahendamist edasi lükata. /.../ Nii et ei saa probleeme edasi lükata, need tuleb ära lahendada. Ebameeldivad otsused, mis nüüd meid ees ootavad, tuleb lihtsalt ära teha. Riialased on seda taibanud," rääkis Stakis (Arengule/Poolt! - Progressiivsed).

Väga madal valimisaktiivsus - vaid alla 41 potsendi - on Lätis pannud paljusid küsima, et kas see mitte ei tähenda ohtu demokraatiale, kui nii palju inimesi hääletamisest kõrvale jääb. Teisalt on analüütikud leidnud, et need, kes seekord hääletama ei tulnud, võivad valdavalt olla vene valijad, sest pärast Ušakovsi eemalejäämist nad lihtsalt ei oska ja ei osanud kellegi poolt olla. Oli isegi valimisjaoskondades näha, kuidas paljud otsisid nimekirjadest jätkuvalt Ušakovsi nime. Ja kui nad seda ei leidnud, siis sattusid segadusse.

Aga seekord pääses Riia linnaduumasse ka Vene Ühendus Lätis - seda pole varem juhtunud. Nii et vene poliitikud on seal ikkagi esindatud.

"Olime kümme aastat võimul. Aga demokraatlikus riigis kaotab iga nii kaua võimul olnud partei populaarsust. Tehakse vigu ja inimesed märkavad neid. Pigem lähevad meelest head asjad. Pealegi on Riiat pool aastat juhtinud ajutine valitsus, kes ei teinud üldse midagi ja rahvas arvas, et Koosmeel on ikka võimul edasi," rääkis Koosmeele linnapeakandidaat Konstantins Cekušins.

"Peamistes asjades meie programmid ju ei erine - olgu see taristu või kaunim keskkond või elamud. Neid vajavad nii venelased, lätlased, ukrainlased kui ka juudid. Ma arvan, et vene valijad lihsalt puhtast harjumusest on toetanud Koosmeelt, sest neil on tunne, et see partei ajab mingit nende asja," ütles Uue Ühtsuse aselinnapeakandidaat Vilnis Kirsis.

"Ekslinnapea Ušakovs lasi Brüsselisse jalga. Nende valijad tunnevad, et partei sees on palju erimeelsusi, nad ei suuda teha oma tööd. Nad kaotasid usalduse. Paljud polnud valmis hääletama valitsusparteide poolt, kuid ei pooldanud enam ka neid, keda olid toetanud seni," rääkis Stakis.

Nüüd, kus Läti valitsus ja Riia linnavõim teineteisele enam poliitilistel põhjustel kaikaid kodaraisse ei loobi, muutub Riia veelgi mõjukamaks Baltimaade keskuseks, usub tulevane linnapea.

"Mööname, et mudel, kus pool miljonit riialast valib 60 volikogu liiget, ei taga kõigi huvide esindatust. Seetõttu näeme ette pikaajalist koostööd valitsusväliste organisatsioonidega, et võimalikult rohkem riialasi kaasata otsuste vastuvõtmisse," ütles Stakis.

Samas näitavad küsitlused, et 29 protsenti riialastest ei armastagi oma kodulinna ega soovi tegelikult Riias elada.

"Loomulikult võib seda mõjutada ka omavalitsuse töö või suhtumine sellesse, kuid ma arvan, et see pole peamine. Kui vaatame Riiat ja siinseid tüüpilisi elamuid, siis näeme, et suurem osa riialastest elab kortermajades. Riia on linn, kus vaid vähestel on eramaja. Samas teame ka teiste uuringute põhjal, et enamik riialasi unistab omaette elamisest. Enamiku olulisim elueesmärk täituks siis, kui igaüks saaks endale oma maja," selgitas uuringufirma SKDS juht, sotsioloog Arnis Kaktinš.

Kuigi koalitsiooni loomises on lepitud kokku, kulub linnaduuma esimese istungini veel aega, sest kahes jaoskonnas sattus tõenäoliselt valimiskomisjoni lohakuse tõttu kastidesse kokku üle 600 templita sedeli ja nüüd on sealsed tulemused kohtus vaidlustatud. Sõltumata otsusest ei tohiks need hääled enam valimistulemusi mõjutada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: