Küsitlused näitavad Poola presidendivalimistel tasavägist heitlust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SCANPIX/REUTERS/Kacper Pempel

Poolas lõppes reedel presidendivalimiste kampaania. Pühapäeval on valimiste teises voorus vastamisi praegune riigipea Andrzej Duda ja Varssavi linnapea Rafal Trzaskowski ning arvamusküsitluste põhjal on nad võrdses seisus.

Kaks nädalat tagasi suutis Trzakowski napilt saada piisavalt hääli, et võistelda Dudaga teises voorus. Riik on hinganud kogu selle aja kampaaniarütmis ning kandidaadid käisid reedel järjest läbi linnu, et veel kõhklejaid enda poole saada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arvamusküsitlused näitavad kahe kandidaadi niivõrd väikest vahet, et kindlat võitjat pole võimalik arvata. Samas ei ole 7,7 protsenti oma valikut otsustanud.

"Minu eesmärk on ehitada ja tugevdada Poola riiki nii, et see oleks loodud meie vääramatutele traditsioonidele, mis on pühad meile kõigile ning mille najal on üles kasvanud põlvkonnad, aga loodud ka tänapäevane ja ambitsioonikas majandus," rääkis Duda.

Poola on kaheks - ühed räägivad vanade väärtuste ja traditsioonide hoidmisest, teised tahavad võrdset kohtlemist ja avatud maailma. Duda viitas nädala alguses, et LGBT paaridele tuleks kehtestada lapsendamiskeeld ja see tuleks lisada põhiseadusesse. Eelmine kuu ütles Duda, et LGBT ideoloogia on hullem kui kommunism.

"Ta on tõestanud end need viis aastat. Ta on loonud Poolas korra ja on õiglane mees," rääkis Duda toetaja Anna Grigo.

Rafal Trzaskowski pakub teistsugust platvormi. "Mis on selle hind, kui viidatakse homofoobiale, ei varjata antisemitismi, süüdistatakse meid kõiki, et meil pole Poola südant? Lõppude lõpuks pole midagi hullemat, kui valitseva partei juht, kes on kõige tähtsam inimene president Duda jaoks, ütleb kellegi kohta, et ta on reetur," ütles Trzakowski.

Trzaskowski peegeldab nende inimeste lootust, kes on väsinud Poolat praegu valitseva Õiguse ja Õigluse partei juhtidest, eelkõige aga Jaroslaw Kaczynski valitsemisest. See on Euroopa Liidus tekitanud vastasseisu teiste suurriikide ja Brüsseliga. Duda on aga USA presidendi Donald Trumpiga saavutanud hea läbikäimise.

"Tulin siia, sest jumaldan seda meest. Kohe, kui ta sai Varssavi linnapeaks pärast valimisi, ütlesin endale, et Poola vääriks sellist presidenti," ütles Trzakowski toetaja Zofia Wiecoszek.

"Teised riigid nõrgenevad, kui meie kasvame. Olen selles kindel. Elagu Poola!" ütles Duda teise vooru eel.

"Olen täiesti veendunud, et meie võidame!" ütles aga Trzakowski.

Esimesed valimistulemused selguvad pühapäeva hilisõhtul.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: