Kiik ja EKRE vaidlevad, rahata jäänud ühingud on ootel

Tanel Kiik
Tanel Kiik Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaalminister Tanel Kiik loodab, et projekte, mis rahandusministri korraldusel hasartmängumaksu rahast ilma jäävad, saab kuni aasta lõpuni toetada valitsuse reservi abil. EKRE aseesimees Mart Helme usub, et niisugust kokkulepet valitsuses ei sünni.

Sotsiaalminister Tanel Kiik avaldas esmaspäeval lootust, et projektide jaoks, millele rahandusministeerium keelab hasartmängumaksuna kogutud raha anda, eraldatakse sotsiaalministeeriumile raha valitsuse reservist. Tema koalitsioonipartner, EKRE aseesimees Mart Helme kinnitab, et sellist kokkulepet valitsuses ei sünni.

Riigiga sõlmitud lepingu järgi pidi Eesti naisuurimus- ja teabekeskus saama läinud reedel 23 500 eurot. See olnuks kolmas osamakse kaheaastase projekti eest "ENUT ja partnerid edendavad soolist võrdõiguslikkust". Keskuse esinaine Reet Laja selgitas, et muuhulgas on projektiga korraldatud üks soolisest võrdõiguslikkusest kõnelev konverents ja töös hoitud sotsiaalteaduste raamatukogu.

"Need inimesed, kes tahavad laenutada, on laenutada saanud ja meie kodulehelt lugeda saanud meie akadeemilist ajakirja. Sest selgus, et palju on võtnud kirjutada oma lõputöid ja isegi doktoritöid sellel ajal, kui oli suletuse periood," rääkis Laja.

Osa rahast läheb keskuse partneritele, teiste seas MTÜ-le Oma Tuba. Nemad hoiavad sellega töös Feministeeriumi – tasuvad ürituste korraldamise ja ruumide kulu eest ning maksavad palku ja honorare. Reedel keskus siiski raha ei saanud. Õhtul jõudis nendeni hoopis riigi tugiteenuste keskuse kiri, kus oli kirjas, et raha laekumine viibib. "Meie võtamegi seda seisukohalt, et laekumine viibib," nentis Laja.

Laja kinnitas, et lepingut nendega keegi lõpetanud ei ole. See tähendab, et keskus töötab edasi ja ootab, millal riik selle kvartali raha üle kannab.

"Mõned nädalad me isegi ju saame teistest projektidest ajutiselt laenata. Aga seda ei jätku kauaks. Samas isegi mittetulundusühingud suvel natukene aega puhkavad. Nii et me praegu aktiivselt üritusi ei korralda, mis on kergendus hetkel meile," rääkis Laja.

Eesti naisuurimus- ja teabekeskus, Eesti inimõiguste keskus ja Eesti naisteühenduse ümarlaud ootasid reedel kokku umbes 75 000 eurot. Järgmise pooleteise aasta jooksul peaks nad lepingute järgi saama veel üle poole miljoni euro.

Sotsiaalministeeriumile saadetud kirjas palus riigi tugiteenuste keskus viivitamatult leida muud vahendid, et riik oma lepingut täita saaks. Keskus kinnitas, et hasartmängumaksust tulnud raha nad ühendustele enam üle kanda ei või.

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles esmaspäeval, et sellisel juhul tuleb sotsiaalministeeriumile lisaraha eraldada. Tänavusteks makseteks võiks tema hinnangul raha leida valitsuse reservist, järgmise aasta makseteks uuest riigieelarvest.

Tanel Kiige koalitsioonipartner Mart Helme ütles aga teisipäeval, et reservist raha otsimist EKRE ei toeta.

"Seda konsensust kindlasti ei tule. Kus see kirjas on, et neid peab rahastama? Kes on öelnud, et neid peab rahastama? Lepingud lõpetatakse. Leping on seadusevastane olnud ja leping lõpetatakse. Kuidas saab seadusevastane leping kehtida?" rääkis Helme.

Sotsiaalminister Kiige hinnanguga, et organisatsioonidel on õigustatud ootus toetust saada, Helme ei nõustu. Tema hinnangul võiks tagasi küsida ka selle raha, mis organisatsioonidele juba antud on.

"Mina ütleks, et maksumaksja õigustatud ootusi on petetud. Ja see raha tuleb tegelikult tagastada. Neil organisatsioonidel tuleb see raha tagastada ja sellega ongi kogu lugu lahendatud," ütles Helme.

Helme lisas, et kui sotsiaalministeerium leiab raha oma praegusest eelarvest, võib ta võrdsuse edendamise projekte ka edaspidi toetada. Samas heaks ta seda ei kiida.

"Me ei poolda nende ühiskonda lõhestavate organisatsioonide riigipoolset rahastamist. Juba aastaid ja aastaid need organisatsioonid lõhestavad ühiskonda ja riik maksab sellele peale," märkis ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: