Kiik nõuab rahandusministeeriumilt õigusvastase tegevuse lõpetamist

Tanel Kiik
Tanel Kiik Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigi Tugiteenuste Keskusel (RTK) tuleb reedeks sotsiaalministeeriumi strateegilistele partneritele välja maksta toetused, nõuab kirjas rahandusministeeriumile sotsiaalminister Tanel Kiik, kes peab maksete peatamist ebaseaduslikuks.

Kiik saatis rahandusministrit asendavale väliskaubandus- ja IT minister Raul Siemile ja Riigi Tugiteenuste Keskuse peadirektorile Tarmo Leppojale kirja, kus toob välja, et rahandusminister Martin Helmet asendava Siemi otsus võrdõiguslikkusega tegelevatele MTÜ-dele toetuste maksimine peatada on ebaseaduslik, vahendab Delfi.

"Teie kirjad ja tegevus on meile arusaamatud, sest hasartmängumaksust laekuvate vahendite, mis on hasartmänguseaduse alusel nähtud ette sotsiaalministeeriumile, kasutuse üle otsustab sotsiaalminister. Samuti on mainitud projektidel kehtivad taotluste rahuldamise otsused, toetuste saajatele on kahel korral ka maksed tehtud ning õiguslik olukord ega ka sotsiaalministeeriumi seisukohad ei ole vahepeal muutunud," seisab Kiige pöördumises.

Lisaks toob Kiik välja, et RTK kuulub sootuks riigihaldusministri vastutusvaldkonda, seega pole rahandusministril seaduslikku alust paluda RTK-l makseid peatada.

"Haldusorgan ei tohi kergekäeliselt asuda soodustavaid haldusakte kehtetuks tunnistama, kui ei ole eelnevalt välja selgitanud kaalumise teel, millised võivad olla tagajärjed soodustatud isikule," kirjutab Kiik ja lisab, et ka kohtupraktikas on asutud seisukohale, et kui haldusaktis on puudused, mida seaduses otseselt pole või puudused pole ilmselged, siis jääb see haldusakt kehtima seni, kuni pädev organ või kohus ta kehtetuks tunnistab või tühistab.

Kiik rõhutab, et hasartmänguseadusest ja Vabariigi Valitsuse seadusest lähtuvalt kuulub hasartmängumaksust riigieelarvesse laekunud raha kasutamise otsus sotsiaalministeeriumi pädevuses.

"Valitsusasutuste omavahelises õiguslikus vaidluses ei tohi kannatada nimetatud organisatsioonid, kes on käitunud õiguspäraselt ning kes edendavad soolist võrdõiguslikkust ja võrdset kohtlemist, mis on olulised terve ühiskonna jaoks," seisab Kiige kirjas allajoonituna.

Kiik kirjutab, et rahandusministeeriumil tuleb lõpetada õigusvastane tegevus ja kõnealuste maksete teostamise kohta tuleb sotsiaalministeeriumisse saata kinnitus hiljemalt reedel kella kolmeks.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: