Terviseamet: Eestis on olukord viiruse levikuga kontrolli all

{{1596008820000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Koroonaviiruse suurest kohalikust levikust ei saa rääkida, kui viirusjuhtumite nakkusallika päritolu pole selge, kuid samas võivad välismaalastega seotud viirusjuhtumid Eestis kasvada, teatas terviseamet.

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõunik Irina Dontšenko ütles neljapäevasel pressikonverentsil, et Eesti 14 päeva kumulatiivne haigusjuhtude arv 100 000 elaniku kohta on Euroopa Liidu üks madalamaid. Neljapäevase seisuga oli see 1,51, sõnas Dontšenko.

"Peaksime kindlasti teadma kõikide haigusjuhtude päritoulu. Seni, kui ei ole nakkusallikas selge, ei saa rääkida, et oleks kohalikku levikut," sõnas Dontšenko ja tõi välja, et viimase 14 päeva jooksul on kinnitust saanud 16 haigusjuhtumit, millest kahe puhul on päritolu teadmata.

Samas ütles Dontšenko, et need kaks haigestunud inimest polnud välismaal käinud ning olid nakkuse saanud Eestist.

Välismaalt tulnutel registreeriti viirus 12 inimesel, kellest viis olid Ukrainast, kaks Poolast ja Venemaalt ning üks inimene nii USA-st, Suurbritanniast kui ka Hispaaniast.

"Seda me arvasime, et piirangute mahavõtmise ja reisimise avamisega suureneb ka oht haigusjuhtude sissetoomisel. Sest teatavasti ei ole kõigis riikides sama roosiline olukord kui meil," ütles Dontšenko.

Lisaks registreeriti Dontšenko sõnul kaks Eesti-sisest juhtumit, kus üks inimene oli nakkuse saanud töökeskkonnas ja teine sõbralt.

Dontšenko pani inimestele südamele sümptomitega koju jääda ning kohe oma perearstiga ühendust võtta. Lisaks ütles ta, et kui inimene on saanud teate, et ta ilmselt on olnud lähikontaktis viiruspositiivse inimesega, tuleks tal kindlasti jääda eneseisolatsiooni.

Muu hulgas ütles Dontšenko, et reisile minevad inimesed tutvuks välisministeeriumi kodulehel olevate riikide nimekirjaga, kus on kirjas ka eneseisolatsiooni nõuded.

Dontšenko rääkis koroonaviirusest ja seda puudutavatest piirangutest ka kolmapäeva õhtul "Ringvaates". Dontšenko sõnul jälgib terviseamet pidevalt olukorda teistes riikides, et olla valmis koroonaviiruse võimalikuks teiseks laineks ja vajadusel kiiresti reageerida.

"Oleme enda jaoks seadnus teatud piirid, millest alates hakkame tõsiselt kaaluma erinevate piirangute kehtestamist. See 14-päevane kumulatiivne haigestumusnumber 100 000 elaniku kohta peaks olema kuni 25. /.../ Tuletan meelde, et praegu see on 1,5, aga kui hakkame jõuliselt liikuma 25 poole, siis ilmselgelt me peame mõtlema hästi kiiresti võimalikele kitsendusmeetmetele," rääkis Dontšenko.

 

Toimetaja: Grete-Liina Roosve, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: