Kinnisvarafirmad: Porto Francole antav laen oleks õigusvastane riigiabi

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Kinnisvarafirmade Liit ja Eesti suuremad kinnisvarafirmad saatsid valitsusele ja Kredexile märgukirja, kus kutsuvad riiki üles mitte andma Porto Franco kaubakeskuse arendusele laenu. Kinnisvarafirmade hinnangul looks see ohtliku pretsetendi, annaks arendusele õigusvastast riigiabi 20 miljonit eurot ja võib olla vastuolus Euroopa Liidu riigiabireeglitega.

"Riigiabimeetmete eesmärk Covid-19 kontekstis on abistada ettevõtjaid, kelle majandustegevus on saanud kannatada just viirusepuhangust tingitud asjaolude tõttu," kirjutavad ettevõtjad oma pöördumises. "Nii on ka SA Kredexi antava käibekapitalilaenu sihtotstarve Covid-19 puhangust tingitud ettevõtja ajutiste raskuste ületamiseks vajaliku käibekapitali finantseerimine. Seetõttu on arusaamatu, miks on valitsuskabinet otsustanud toetada just Porto Franco OÜ arendust ja seda ligi 40 miljoni ulatuses."

"Porto Franco OÜ näol on tegemist ettevõttega, millel puudub tänasel päeval igasugune majandustegevusest tulenev rahavoog, kuivõrd tegemist on alles varases ehitusjärgus oleva kinnisvaraarendusega. Veelgi enam, Porto Franco ehitustegevus viibis juba enne COVID-19 kriisi, mistõttu ei saa antud juhul rääkida COVID-19 puhangust tingitud ajutistest raskustest. Porto Franco OÜ vajadustel puudub igasugune seos kriisimeetmete eesmärkide ja riigiabi ajutise raamistiku põhimõtetega, samuti pole kavandatava toetuse majanduslikuks sisuks käibekapitali finantseerimine," seisab kirjas valitsusele ja Kredexile.

Ettevõtjate hinnangul oleks Porto Francole plaanitavatel tingimustel – 39,4 miljoni suurune laen kuni kuueks aastaks, intressiga kaks protsenti aastas pluss 12 kuu Euribor, mis tagatakse teise järgi hüpoteekidega kinnisvaral, riigipoolt antav rahaline soodustus vähemalt 3,2 miljonit eurot aastas. Kuue aasta peale umbes 20 miljonit eurot.

Kinnisvarafirmade hinnangul on laenu andmine seda halvem, et Kredex on oma varasemas kommunikatsioonis välistanud riiklike koroonatoetuste maksmist kinnisvaraarenduste jaoks. "Antud välistusest on kõik turuosalised lähtunud ning iseenesest on kehtivas regulatsioonis sisalduv piirang ka arusaadav, sest kinnisvara arendamine tulu teenimise eesmärgil kannab erahuve ning seda ei peaks riik riigiabi raames toetama. Porto Franco OÜ puhul on riik aga täiesti põhjendamatult ja otseses vastuolus meetme avaldatud tingimustega otsustanud üllatuslikult toetada ühte paljudest arendusprojektidest, mille olukord ei ole kuidagi halvem võrreldes teiste samasuguste projektidega," märgivad ettevõtjad.

Kinnisvaraarendajad lisavad, et kriisi tingimustes oleks riiklikult mõistlikum toetada juba tegutsevaid arendusi, sest ehitustegevust annab peatada, kuid juba toimivatel projektidel on püsikulud, mida ei ole võimalik kiirelt vähendada.

Lisaks märgivad ettevõtjad, et kui riik plaanib siiski kinnisvaraarendusi hakata rahaliselt toetama, tuleks seda teha kõigile turuosalistele võrdse avatusega. "See eeldab, et riik esmalt muudab avalikult toetusmeetme tingimusi ja avab selle võimaluse kõigile, mitte ei tule erandkorras vastu teatud läbipaistmatutel alustel eelistatud arendajatele," märgivad ettevõtjad.

"Ei saa kuidagi aktsepteerida õiguspärasena olukorda, kus toetust võimaldatakse saada üksnes üksikutel esimestena taotlused esitanud arendajatel. See on selge ettevõtjate ebavõrdne kohtlemine riigi poolt," seisab pöördumises. "Kui riik peab mingil seni avalikult välja ütlemata põhjusel oluliseks Porto Franco OÜ kinnisvaraarendust finantseerijana toetada, ei tohi ta seda teha riigiabi korras soodsamatel tingimustel."

Ettevõtjad lisavad, et on ka tõenäoline et Euroopa Komisjon võib otsustada, et Porto Francole antav laen on ebaseaduslik riigiabi. See tähendaks, et ettevõte peaks riigile tagastama saadud eelise – 20 miljonit eurot koos intressidega.

Pöördumises kutsuvad kinnisvarafirmad valitsust ja Kredexi nõukogu üles loobuma laenu andmisest ja hoiduma riigi tasemel turuosaliste ebavõrdsest kohtlemisest. Pöördumisele on alla kirjutanud Eesti Kinnisvarafirmade Liit, Eften Capital, Kawe, East Capital Real Estate, Capital Mill, Metro Capital, Arco Vara ja Hepsor.

Valitsus toetas möödunud nädala neljapäeval Tallinna sadama läheduses kaubanduskeskust arendava Porto Franco kinnisvaraarendusele ligi 40 miljoni euro laenamist Eesti koroonakriisi leevendamise rahastust. Laen oleks tagatud teise järgu hüpoteekidega kinnistutele, mis asuvad Tallinnas aadressil Laeva T6, Laeva 1, Kuunari 1 ja Kai 4.

Porto Franco arendus on erinevatel põhjustel aastaid veninud. Selle tegevjuht Rauno Teder ütles möödunud nädalal, et praegu objektil ehitustegevust ei toimu. Ehitustööd plaanitakse taaskäivitada kohe, kui riigilt laen saadakse. Laenu peab veel heaks kiitma Kredexi nõukogu.

Porto Franco sõlmis paar nädalat enne seda, kui valitsus kehtestas koroonaviiruse leviku tõttu eriolukorra, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) ning Luminoriga 102 miljoni eurose laenulepingu. EBRD osa sellest on 63 miljonit ja Luminori osa 39 miljonit eurot.

Porto Franco avalikustas juuli alguses, et EBRD on majanduse pidurdumisest tulenevate riskide maandamiseks esitanud lisanõudmisi. Nii soovib EBRD, et Porto Franco osanikud panustaksid varem kokku lepitust rohkem raha ehituse algusjärgus ja looksid ligi 10 miljoni euro suuruse tagatiskonto pangamaksete teenindamiseks 2022. aastal.

Tallinna kesklinna mereäärsele alale rajatavasse Porto Franco ärikvartalisse on kavandatud pinda üle 150 000 ruutmeetri. Arenduse kogumaksumuseks hinnati veebruari lõpus 190 miljonit eurot.

Valitsus on otsustanud toetada 300 miljoni euro suuruse kriisiabiga strateegiliselt tähtsaid ettevõtteid.

Mai alguses otsustas valitsus, et koroonakriisis peatunud laevaliikluse tõttu kahju kannatanud Tallinkile laenatakse 100 miljonit eurot, et katta ettevõtte opereerimiskulusid. Otsust põhjendati sellega, Tallink on Eestile strateegiliselt tähtis ettevõte ning firma tõestas, et on püüdnud mujalt laenu saada, kuid edutult.

Juuli alguses kinnitas valitsus 37 miljoni eurose laenu andmise Alexela gruppi kuuluvale Kiviõli Keemiatööstusele, kes sai kriisis pihta madala naftahinna tõttu. Alexela sõnul plaanivad nad laenuga toetada kontserni kuuluvaid ettevõtteid, eeskätt Kiviõli keemiatööstust.

Viimaseks on neljapäevane otsus, kus valitsus annab ligi 40 miljonit eurot laenu kinnisvaraarendusele Porto Franco. Põhjenduseks ehitussektori toetamine.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: