Tsihhanovskaja nõuab Lukašenkolt võimu üleandmist

{{1596994620000 | amCalendar}}
Vigastatud meeleavaldaja saab Minski kesklinnas arstiabi.
Vigastatud meeleavaldaja saab Minski kesklinnas arstiabi. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Valgevene presidendivalimistel ametlike tulemuste järgi Aleksandr Lukašenkole selgelt alla jäänud Svetlana Tsihhanovskaja ütles, et peab end valimiste võitjaks.

Opositsiooni peakandidaat Valgevene pühapäevastel presidendivalimistel Tsihhanovskaja ei tunnistanud esmaspäeval tulemusi, mis näitasid president Aleksandr Lukašenko ülekaalukat võitu, ja nõudis, et võim antaks üle opositsioonile.

"Eile tegid valijad oma valiku, kuid võim ei võtnud meid kuulda, nad on rahvast lahku löönud," ütles Tsihhanovskaja pressikonverentsil pärast seda, kui miilits protestijad öösel laiali ajas. "Võimud peaksid mõtlema, kuidas võim rahumeelselt meile üle anda. Pean ennast nende valimiste võitjaks."

Tsihhanovskaja ütles, et miilits kasutas meeleavaldajate vastu "ebaproportsionaalseid meetmeid" ja nimetas häireid internetis "kuriteoks".

"Oleme näinud, kuidas võimud üritavad oma positsioonidest jõuga kinni hoida," ütles Tihhanovskaja. "Kuidas me ka ei palunud võime, et nad ei pöörduks oma rahva vastu, ei võetud meid kuulda."

Siseministeerum kinnitas kinnipidamisi

Valgevene pealinnas Minskis kähmlesid pühapäeva õhtul meeleavaldajad ja julgeolekutöötajad, teatasid enne seda pealtnägijad ja sõltumatud meediakanalid.

Miilits kasutas tunnistajate kinnitusel protestijate vastu muu hulgas heligranaate ja veekahureid ning kuuldavasti ka kummikuule.

Kohalviibijate andmetel saabus sündmuskohale hulgaliselt kiirabibrigaade.

Pealtnägijate sõnul sai viga mitmeid inimesi. Sotsiaalmeedias levisid fotod veriste nägudega meeleavaldajatest.

Valgevene siseministeerium kinnitas esmaspäeval, et miilits kontrollib olukorda hoolimata pühapäeva õhtul alanud meeleavaldustest.

"Miilits kontrollib olukorda hoolimata sellest, et Minskis ja regionaalkeskustes jätkuvad sanktsioneerimata massiüritused," ütles siseministeeriumi kõneisik Olga Tšemodanova, kinnitades kinnipidamisi meeleavaldustel.

Miilits pidas pühapäeval valimisjärgsetel meeleavaldustel kinni umbes 3000 protestijat, teatas riigi siseministeerium esmaspäeval, süüdistades osa meeleavaldajaid kokkupõrgete algatamises.

Ministeeriumi teatel peeti tuhatkond protestijat kinni Minskis ja ülejäänud riigi teistes osades. Meeleavaldajad süütasid ilutulestikurakette, püstitasid barrikaade ja loopisid miilitsatöötajaid esemetega, väitis ministeerium, teatades, et pealinnas sai kokkupõrgetes vigastada 50 tsiviilisikut ja 39 miilitsatöötajat.

Riigi juurdluskomitee teatas esmaspäeval, et on algatanud kriminaalasja Minskis ja teistes linnades toimunud rahutuste ja miilitsate vastu suunatud vägivalla asjus. Juurdluskomitee juht Ivan Noškevits ütles, et kümned miilitsad on saanud vigastada, vahendas Interfax.

Noškevitši sõnul kasutati politseinike ründamisel kive, kaikaid, sillutiseplaatide tükke, pudeleid, põlevaid vedelikke ja prügikonteinereid.

Valgevene seadused näevad politseinike ründamise eest ette kuni 15-aastase vangistuse.

Interfaxi teatel evakueeriti valitsushoonest öösel keskvalimiskomisjoni juht Lilia Jermošina.

Inimõiguste organisatsiooni Viasna teatel on üks meeleavaldaja tapetud. Kümneid meeleavaldajaid on saanud vigastada. Valgevene siseministeerium eitas infot hukkunud meeleavaldaja kohta.

Keskuse teatel sai noor meeleavaldaja miilitsaautolt löögi ja meedikutel ei õnnestunud teda päästa.

Vjasna andmetel peeti valimisõhtul puhkenud meeleavaldustel kinni vähemalt 213 inimest. Vähemalt 110 inimest peeti kinni pealinnas Minskis, neist vähemalt 40 valimisjaoskondade ümbruses ja 70 opositsiooni meeleavaldusel. Kinnipidamised leidsid aset ka teistes linnades.

Meeleavaldused toimusid viimastel andmetel ka Gomeli, Bresti, Grodna, Vitebski, Kobrino ja Navapolatski linnas. 

Miilits kinni võetud meeleavaldajaga. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Lukašenko sõnul juhiti meeleavaldajaid välismaalt

Valgevene presidendi Lukašenko sõnul jälgisid võimud pühapäevaõhtustest protestidest osavõtnuid.

"Salvestasime kõnesid välismaalt. Neid oli Poolast, Suurbritanniast ja Tšehhist ja need juhtisid meie – andestust – lambaid," ütles Lukašenko Valgevene riikliku uudisteagentuuri BelTA teatel SRÜ riikide vaatlusdelegatsiooni juhile.

Lukašenko sõnul võis täheldada "kahjuks ka teatud inimeste sissevoolu Venemaalt".

Riigipea lisas, et ei luba Valgevenet "lõhki kiskuda" ja alustada uut Maidani.

Keskvalimiskomisjon: Lukašenko võitis

Pühapäevastel presidendivalimistel toetas senist riigipead Aleksandr Lukašenkat esialgsetel andmetel 80,23 ja opositsiooni kandidaati Svetlana Tsihhanovskajat 9,9 protsenti valijatest, teatas keskvalimiskomisjon esmaspäeval.

Ülejäänud kandidaatide toetus jäi ühe protsendi piiresse, teatas Interfax. Kuus protsenti valijatest hääletasid keskvalimiskomisjoni teatel kõigi kandidaatide vastu.

Valimistulemused kinnitatakse käesoleva nädala jooksul.

Lukašenko võitis ametliku lävepakuküsitluse kohaselt pühapäevased valimised 79,7 protsendiga häältest, edastas varem riiklik uudisteagentuur Belta. Peamist opositsioonikandidaati Svjatlana Tsihhanovskajat olevat toetanud 6,8 protsenti. Teiste kandidaatide toetus jäi kõigil alla kolme protsendi.

Meeleavaldajad Minski tänaval. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Päeva lõpuks pinge kasvas

Pealinna oli päeva edenedes liikumas üha rohkem jõustruktuuride töötajaid ja tehnikat, sealhulgas sõjaväetehnikat ja veekahureid, kirjutas pealtnägijatele viidates uudisteportaal tut.by. 

"Miilits ei luba inimesi Minski Iseseisvusväljakule. Tõkestatud on juurdepääs Oktoobri väljakule. Jõustruktuurid valvavad metroo juures, inimesi lubatakse sinna valikuliselt," kirjutas üks portaali lugejaid. Iseseisvusväljaku poolt on suletud ka pääs metroojaama "Lenini väljak". 

Üks portaali lugejaist teatas, et Minski transpordifirma teabetablool oli kiri mitme peatuse sulgemisest mõlemal suunal kõigile transpordiliikidele. 

Taksoteenused ei olnud kättesaadavad. Takso tellimisel annavad pidevalt kinnist tooni vähemalt viie ettevõtte telefonid. Lisaks ei ole taksosid näha ka linna tänavail.

Pühapäeva õhtul puudus Minskis enamikul kasutajatest ka Internet.

Linna suurte parkide juures seisavad kinnipeetavate vedamiseks mõeldud autod, traktorid, raske ehitustehnika ja kraanad.

Hommikust saadik on olnud tõsiseid probleeme juurdepääsuga sotsiaalvõrgustikele ja mitmetele portaalidele.

Telekanali Dožd ajakirjanike üürikorter Minskis otsiti läbi

Vene sõltumatu telekanali Dožd teatas läbiotsimisest korteris, mille olid üürinud pühapäeval Minskis kinni peetud sama kanali ajakirjanikud.

Telekanali teatel viisid otsimist läbi tsiviilriietes inimesed, kes end ei tutvustanud ega lubanud juurde advokaati.

Eelnevalt teatas kanal korrespondentide Vladimir Romenski ja Vassili Polonski ning operaator Nikolai Antipovi kinnipidamisest. "Tsiviilriietes ja maskides inimesed surusid nad asfaldile ning viisid ära teadmata suunas," teatas kanal.

Sotsiaalmeediasse postitatud videol on näha, et ajakirjanikke oli kinni nabimas vähemalt kümme inimest.

Vene välisministeeriumi teatel peeti ajakirjanikud kinni, sest neil puudus Valgevene presidendivalimiste kajastamiseks akrediteering. "Ajakirjanike asukoht on teada, nendega on kõik korras ning saatkond annab neile praegu konsulaarabi," kinnitas ministeerium.

Välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova ütles telekanali Dožd eetris, et kuna akrediteering puudus, on toimunu põhjus "selge".

Telekanali peatoimetaja Tihhon Dzjadko sõnul polnud ajakirjanikel akrediteeringut valimiste kajastamiseks sellest hoolimata, et kõik dokumendid esitati õigeaegselt.

Venemaa ajakirjanike liit nõudis ajakirjanike viivitamatut vabastamist ning nägi nende kinnipidamises sõnavabaduse piiramist.

Toimetaja: Barbara Oja, Marko Tooming

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: