Eesti poliitikud ootavad EL-ilt Valgevene võimudele jõulist vastust

Foto: Välisministeerium

Eesti poliitikute hinnangul tuleb Euroopa Liidul anda Valgevene võimude tegevusele jõuline vastus. Liidus on seni kõige häälekamad olnud Valgevene naaberriigid Leedu ja Poola.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul nõuab rahumeelsete meeleavalduste mahasurumine Minskis Euroopa Liidult jõulist vastust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me peame vajalikuks viivitamatult ja nõuame viivitamatult poliitilistel põhjustel arreteeritud inimeste vabastamist. Peame kindlasti oluliseks seda, et lõppeks vägivald ja peatatakse vägivald rahumeelsete protestijate suhtes," kommenteeris Reinsalu.

Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul on lähemad nädalad ja kuud Valgevene tuleviku jaoks määravad.

"Kindlasti Euroopa Liit peab toetama vaba ühiskonda ja kodanikuühiskonda Valgevenes. Ja samaväärselt mitte laskma ennast enam Lukašenkol manipuleerida ja sealse režiimi suhtes kehtestama sellise poliitika, mida see režiim paraku väärib," rääkis Paet.

Sarnast seisukohta väljendas Leedu välisminister Linas Linkevicius, kelle sõnul võivad kõne alla tulla sanktsioonid.

Poola on samal ajal nõudnud Euroopa Ülemkogu eesistujalt Charles Michelilt erakorralist Ülemkogu.

"Euroopa Liidu liikme ja Valgevene naabrina soovib Poola selles küsimuses tegutsemist. Valgevene, Euroopa Liidu ja läänemaailma edasine lähedane suhe on meie hinnangul võimalik. See peab toetuma austusele õigusriigi vastu ja demokraatlikele põhiväärtustele," rääkis Poola välisminister Jacek Czaputowicz.

"Eesti jaoks on oluline see, et Euroopa Liit ühtselt annaks selge vastuse Valgevene režiimile. Kindlasti toetan seda Poola ettepanekut, et koguneks erakorraline Euroopa Liidu Ülemkogu, et arutada Valgevenes toimuvat. /.../ Ma olen olnud Balti kolleegidega hommikul kontaktis. Me saame teisipäeval Riias kokku Balti, Poola ja Soome välisministritega. Kindlasti üks keskseid teemasid on Valgevenes toimuv," rääkis Reinsalu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: