ERR Minskis | Analüütik: protestid ilmselt ei vaibu

Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Siarhei Leskiec

Valgevene valimised on kaasa toonud ulatuslikud protestid ning protestijate jõuga laialiajamise võimude poolt. Analüütik Artjom Šraibmani hinnangul protestid jätkuvad.

Keskvalimiskomisjoni andmeil kogus riigipea Aleksandr Lukašenko 80,2 ja opositsiooni juhtivkandidaat Svetlana Tsihhanovskaja 9,9 protsenti häältest. Tsihhanovskaja teatas, et ei aktsepteeri valimistulemust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pühapäeva õhtul kella 21 paiku hakkasid opositsiooni toetajad kogunema Võidu pargi juures ja teistes kohtades Minski kesklinnas. Neid juba ootasid miilitsa eriüksused, kes kasutasid protestijate vastu valgus- ja paukgranaate ning muud eritehnikat.

Opositsioonikandidaat Svetlana Tsihhanovskaja ei tahtnud uskuda, et rahumeelne meeleavaldus surutakse jõuga maha.

"See, mis toimub, on õudne. Täna on pidu, valimised. Inimestel on õigus vabalt linnas liikuda. Ja olen veendunud, et need on rahumeelsed inimesed, kes tulid sinna rõõmuga. Ma ei saa aru, mis toimub," kommenteeris Tsihhanovskaja.

Protestid puhkesid nii Minskis kui ka veel 33 linnas üle Valgevene. Minskis vahistati üle 1000, mujal üle 2000 inimese. Keset ööd tuli teade, et kokkupõrgetes miilitsaga hukkus üks meeleavaldaja. Siseminister lükkas teate aga ümber.

Tsihhanovskaja staap kutsus öösel kõiki loobuma vägivalla kasutamisest.

"Oleme metsiku olukorra tunnistajaks, kus rahumeelsete kodanike vastu, kes tulid pühapäeva õhtul rahumeelse linna tänavatele ja parkidesse, kasutati ebaadekvaatseid meetmeid nagu valgus- ja paukgranaadid, kummikuulid, veekahurid jne. See on täiesti lubamatu," rääkis Tsihhanovskaja staabi pressiesindaja Anna Krassulina.

Opositsioon ei tunnista ametlikke tulemusi, mille järgi sai Tsihhanovskaja alla kümne ja Lukaaenko üle 80 protsendi häältest. Tsihhanovskaja staap pakkus võimudele läbirääkimisi, aga ei ole tõenäoline, et Lukašenko võtaks selle pakkumise vastu.

"See sõltub sellest, mis täna õhtul toimuma hakkab. Arvata võib, et protestid ei vaibu ja neid kavatsetakse jätkata. Kui võim võidab, siis ta hakkab kätte maksma. Ja on võimalik, et kehtestab kauakestvad repressioonid protestijate ja opositsiooni vastu," kommenteeris analüütik Artjom Šraibman.

Repressioonide esimene ohver oli internet. Alates pühapäevast on see maas, et takistada protestijate tegevuse koordineerimist ja info vaba levikut.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: