Von der Leyen kutsus Minskit avaldama täpseid valimistulemusi

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. Autor/allikas: SCANPIX/imago images

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kutsus esmaspäeval Valgevenet avaldama presidendivalimiste täpseid tulemusi.

Valgevene keskvalimiskomisjoni teatel võitis valimised ülekaalukalt senine riigipea Aleksandr Lukašenko. Opositsioon Svetlana Tsihhanovskaja eestvedamisel on tulemused kahtluse alla seadnud.

"Valgevenes tuleb austada inimeste põhiõigusi," kirjutas von der Leyer sotsiaalmeedias.

"Kutsun Valgevene võime tagama, et eilsetel valimistel antud hääled loetaks ja avaldataks täpselt."

Von der Leyen kritiseeris ka valimistulemuste vastu protestinud opositsiooni meeleavalduste mahasurumist.

"Rahumeelsete meeleavaldajate tagakiusamisel ja vägivaldsel mahasurumisel ei ole Euroopas kohta," ütles Euroopa Komisjoni president.

Euroopa Liit märkis esmaspäevases avalduses, et Valgevene valimisööd "varjutas riigi vastuvõetamatu ja ebaproportsionaalne vägivald rahumeelsete meeleavaldajate vastu".

Euroopa ülemkogu president Charles Michel sai Poola peaministrilt Mateusz Morawieckilt taotluse kutsuda kokku Euroopa Liidu erakorraline ülemkogu.

Esialgu tuleb Valgevene kriis kõne alla Euroopa Liidu välisministrite Berliini kohtumisel augusti lõpus ning võidakse lisada bloki 24.-25. septembril toimuva korralise ülemkogu päevakavva.

Saksa valitsus väljendas Valgevene valimiste suhtes "tugevat kahtlust"

Saksamaa valitsus väljendas esmaspäeval "tugevat kahtlust" seoses Valgevene vaidlusaluste presidendivalimistega ning mõistis hukka valmiste järel meelt avaldanud protestijate vahistamise. 

"Meil on nende valimiste läbiviimise suhtes tugevad ja meie vaatevinklist õigustatud kahtlused," ütles valitsuse kõneisik Steffen Seibert. "Valimistel ei täidetud demokraatlike valimiste miinimumstandardeid ja see ei ole vastuvõetav."

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: