Valgevene pealinnas jätkusid meeleavaldused

{{1597199580000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / TASS

Valgevene pealinnas Minskis jätkusid teisipäeval juba kolmandat õhtut järjest meeleavaldused valimiste võltsimise vastu.

Peamisteks rahva kogunemiskohtadeks olid Serebrjanka ja Kamennaja Gorka.

Meediakanali Radio Liberty andmetel püstitasid protestijad linna edelaosas asuvas Kamennaja Gorkas barrikaade muu hulgas prügikonteineritest, tänavavaasidest ja teistest suurtest esemetest. Liiklus oli piirkonnas osaliselt peatatud. 

Korrakaitseametnikud kasutasid meeleavaldajate vastu heligranaate ja pisargaasi. Protestijad vastasid ilutulestikurakettidega. Meedia andmetel on kinni peetud veel mitmeid inimesi.

ERR-i korrespondendi Anton Aleksejevi sõnul viiakse tänavatel protestivad inimesed Minski arestimajja. See sai juba pühapäeval täis, ent miilits jätkab inimeste viimist sinna. Kinnipeetute lähedased proovivad saad mingitki infot oma sõprade ja sugulaste kohta.

"Meil kadusid kolleegid, noormehed 9. augusti ööl vastu 10. augustit. Nad läksid kohvikust välja ja miilitsa eriüksus võttis nad kinni. Me ei tea, mis edasi saab. Meile öeldi, et peaks tulema kohtuistung, aga millal nad vabaks lastakse, keegi ei tea," rääkis Veronika.

"Minu elukaaslane kadus 9. augusti öösel. Ta lihtsalt kadus ära. Me ei tea, kus ta on. Ise näete, meile ei anta mingitki infot. Me isegi ei tea, kas ta on siin või mitte," lisas Marina.

Ilja Dabratvor ja tema abikaasa Inna olid valimistel sõltumatud vaatlejad. Inna tahtis nähal õpptulemustega valimisprotokolli ja sattus selle eest arestimajja. Teisipäeval proovis Ilja talle üle anda abipakki.

"Mulle öeldi, et pakke ajutiselt vastu ei võeta. See on lihtsalt mõnitamine. On tunne, et okupandid on ületanud igasuguse piiri. Isegi fašistid ei käitunud nii, nagu käituvad praegu Valgevene võimud," ütles Ilja Dabratvor.

Minskis on veel teine arestimaja ja palju miilitsajaoskondi. Miilits ei tea ise ka, kus kinnivõetud inimene on.

"Me koostame kinnivõetud nimekirja, keda otsivad sugulased ja sõbrad ning anname edasi, et teada saada, kas otsitavad on siin või mitte. Praegu meil mingit tagasisidet ega värsket infot ei ole, aga loodame, et pärastlõunal saame teada," kommenteeris Jelena.

Teisipäeva hommikuks oli nimekirjas üle 500 inimese ja see arv kasvab pidevalt.

"Me palume abi Euroopa Liidult. Kas keegi üldse pöörab tähelepanu Valgevenele? Meil hukkuvad süütud inimesed. Me protestime, tuleme välja relvadeta. Tahame võimu vahetumist, aidake meid! Me oleme täna siin ja palume abi," ütleb Anna.

Meediakanalite informatsioonil kogunes rahvas tänavatele samuti pealinna idaosas, kus vägivalda on vältida õnnestunud, kuid kohal on suured korrakaitsejõud.

Umbes keskööks olid meelavaldajad linna ida- ja edelaosas laiali aetud.

Väljaande Naša Niva info kohaselt leidsid massilised kinnivõtmised aset linna kaguosas asuvas Serebrjankas, kus kasutati samuti heligranaate. Tunnistajad on teatanud mitmetest kannatanutest kokkupõrgetes miilitsa eriüksustega.

Viimastel andmetel üritasid protestijad Serebrjankas barrikaade rajada. Piirkonda liikusid sotsiaalmeedia andmetel suured julgeolekujõud ja nähti ka kiirabiautot. 

Protestiaktsioonid toimusid ka mitmetes teistes Valgevene linnades.

Miilits kasutas Brestis meeleavaldajate vastu tulirelvi

Valgevene lõunaosas asuvas Brestis kasutas miilits teisipäeval ühe protestijate grupi vastu tulirelvi, üks inimene sai vigastada, teatas Valgevene siseministeerium. 

"Grupp agressiivseid kodanikke metallvardad käes ründasid Bresti politseitöötajaid," ütles avalduses kolmapäeval pressiesindaja Olga Tšemodanova. 

"Tulirelvi kasutati töötajate elude ja tervise kaitseks," lisas ta. Vigastatuks on üks ründaja, ütles pressiesindaja. 

Ajakirjanikke rünnati

Sotsiaalmeediakanal Tut.By ja brittide rahvusringhääling teatasid teisipäeval nende ajakirjanike ründamisest Valgevene pealinnas Minskis.

"Brestis ja Sovetskis leidsid aset mitmete inimeste kinnipidamised. Lugejad teatasid meile, et umbes kümme miilitsatöötajat ründasid meie ajakirjanikku Stanislav Koršunovi ja võtsid ta jõhkralt kinni. Stanislaviga meil side puudub," edastas Tut.By.

Viimastel andmetel sai kannatada ka meediakanali operaator Vselovod Zarubin, kelle kaamerat üritati lõhkuda. Fotograaf Vadim Zamirovskil lõhuti varustust. Vastasseisus sai kahjustada ka uudisteagentuuri Associated Press kaastöölise Sergei Gritsa kaamera.

Rahvusringhäälingu BBC andmetel lähenesid nende võttegrupile tunnusteta mundrites mehed, kes kiskusid ühe ajakirjaniku käest akrediteerimiskaardi.

"Teised võttegrupi liikmed üritasid mehi veenda akrediteerimiskaarti tagastama, kuid seepeale hakkasid kaks neist operaatorit  ja tema kaamerat peksma. BBC ajakirjanikke siiski kinni ei peetud," kirjutati teadaandes.

Väljaanne Suspilne novinõ edastas välisministeeriumile viidates, et Valgevenes võeti meeleavaldustel kinni üheksa Ukraina kodanikku ja anti peksa fotokorrespondendile. 

"Ukraina Minski saatkonna andmetel oli 12. augusti kella 9:00 seisuga teada Associated Pressi ukrainlasest fotokorrespondendi läbipeksmine, kes toimetati väikeste vigastustega raviasutusse. Ta kirjutati pärast esmaabi saamist sel samal päeval välja ja saatkonna poole ta ei pöördunud," vastas välisministeerium väljaande päringule.

Välisteenistuse andmetel sai Ukraina Minski saatkond teate ka üheksa ukrainlase kinnipidamisest Vitsebskis seoses "haldusrikkumistega".

"Saatkonna meetmete tulemusel vabastati kõnealused Ukraina kodanikud vahi alt järgmisel päeval," seisis teates.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: