Reinsalu: Valgevene olukord nõuab lääneriikide sekkumist

{{1597319940000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Välisminister Urmas Reinsalu kavatseb astuda konkreetseid samme, et Euroopa Liit ja lääneriigid tegutseksid Valgevene presidendivalimiste järel tekkinud vägivaldsele olukorrale jõulise reageerimisega.

Reinsalu sõnul on Eesti välisministeeriumiga võtnud ühendust omaksed, kelle andmetel on Valgevene võimud pidanud kinni Eesti kodaniku, mistõttu saatkond on esitanud ametivõimudele noodi. Välisministeerium tegeleb asjaolude väljaselgitamisega.

"Valgevene olukord on praegu selline, et see eeldab Euroopa Liidu riikidelt, Lääne kogukonnalt kiiret ja otsustavat tegutsemist," ütles välisminister Urmas Reinsalu valitsuse pressikonverentsil.

Tema hinnangul on oluline survestada Valgevene võime, et vägivald rahumeelsete protestijate vastu lõppeks ja poliitilistel põhjustel vahistatud inimesed viivitamatult vabastataks.

Reinsalu ütles, et kõik kogutud andmed näitavad üheselt, Valgevene valimised ei olnud vabad, ausad ega demokraatlikud, mistõttu on vajalik riigiga poliitilist dialoogi alustada, et survestada neid soovitud samme astuma.

Reinsalu sõnul kohtus ta neljapäeva hommikul Tallinnas Valgevene kodanikuaktivistidega, kes andsid ülevaate sellest, mida kodanikualgatuse korras on valimiste usaldusväärsuse kaitseks tehtud.

Poola tegi juba esmaspäeval üleskutse Euroopa Ülemkogu erakorraliselt kokku kutsuda, mida on Eesti riigi nimel toetanud ka peaminister Jüri Ratas.

"Juba homme kohtuvad Euroopa Liidu välisministrid ja Euroopa Liidu vastus peab olema ühtne, õigeaegne ja samas ka jõuline. Euroopa Liidu ja Valgevene suhete hindamisel peavad olema laual kõik erinevad võimalused. Kindlasti me mõistame hukka igasugused poliitilised repressioonid ja vägivalla opositsiooni vastu. Ja me kutsume üles Valgevenet kohe lõpetama vägivalda protestijate suhtes," ütles Ratas neljapäeval.

Samuti on Poola teinud ettepaneku, et EL-i välisasjade nõukogu kokku kutsutaks. Kui alul pidi see kogunema Valgevene küsimust arutama augusti lõpul, siis Reinsalu hinnangul on see liiga hilja, mistõttu on ta nelja riigi nimel taotlenud nende kokkukutsumist selle nädala jooksul. See peaks toimuma reedel kell 16, et saavutada konkreetseid tulemusi lisaks üldisele toetusavaldusele edendada Valgevenes demokraatiat ja lõpetada vägivald.

"Ma kavatsen kolleegidele täna esitada konkreetsed ettepanekud," teatas Reinsalu.

Tema hinnangul on vajalik võtta Valgevenes toimuva eest sihitatud santksioonide abil vastutusele konkreetsed inimesed, kes võimaldavad vägivallal toimuda.

"On äärmiselt oluline, et Euroopa Liidu riigid tõstataks rahvusvahelistes inimkaitseorganisatsioonides selle teema," ütles Reinsalu.

Lisaks on oluline tõstatada teema ka ÜRO inimõiguste nõukogus.

"Eile ma tõstsin selle teema üles ÜRO julgeolekunõukogus - Valgevene teema -, see kohtas Venemaa esindaja protesti," tõdes Reinsalu, lisades, et Eesti on valmis selle teemaga ÜRO julgeolekunõukogus ka jätkama. "Eesti positsioon on selge, et me toetame Valgevene isesesisvust ja suveräänsust. Venemaa surveavaldused Valgevene riigi suunal, kindlasti need on täies mahus ja ühemõtteliselt hukkamõistetavad."

Balti ja Poola presidendid kutsuvad lõpetama jõu kasutamise rahva vastu

Leedu, Eesti, Läti ja Poola presidendid kutsuvad ühises pöörumises Valgevene presidendi Aleksandr Lukašenkot üles leevendama tekkinud konfliktiolukorda ja lõpetama oma rahva vastu jõu kasutamine, samuti vabastama kohe kõik kinnipeetud meeleavaldajad ja alustama viivitamatult dialoogi rahvaga.

"Meie, Leedu, Eesti, Läti ja Poola presidendid kui Valgevene lähinaabrid, NATO ja Euroopa Liidu liikmed, soovime, et Valgevene oleks stabiilne, demokraatlik, sõltumatu ja jõukas riik," teatasid riigipead.

"Sestap kutsume Valgevene vabariigi presidenti üles: 1. leevendama konfliktiolukorda ja lõpetama koheselt oma rahva vastu jõu kasutamine. Kutsume tungivalt üles peatama vägivald ja austama põhivabadusi, inim- ja kodanikuõigusi, sealhulgas sõna-, meedia-, kogunemis- ja ajakirjandusvabadust; 2. vabastama viivitamatult kõik kinni peetud meeleavaldajad, lõpetama edasine tagakiusamine; 3. alustama viivitamatult dialoogi Valgevene rahvaga. Kuulama oma kodanike häält ja laskma neil vabalt sõna võtta. Omaenda ühiskondade kogemustele ja isiklikele kogemustele tuginedes kutsume üles istuma valitsuse ja kodanikuühiskonna esindajatega ühise riikliku lepituse laua taha," lisasid nad.

"Kui Valgevene ametivõimud peaksid need eeldused täitma, siis tuleks uksed koostööks rahvusvahelise kogukonnaga jätta avatuks. Isolatsioon ei ole ühegi rahva heaolu ja arengu tee. Oleme valmis pakkuma oma vahendusmeetmeid Valgevenes rahumeelse lahenduse saavutamiseks ja riigi iseseisvuse ja suveräänsuse tugevdamiseks."

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: