Erivajadustega inimesed annavad äravisatud riietele uue elu

Taaskasutusprojekti "Tekstiil ringlusesse" raames valmistavad psüühiliste erivajadustega inimesed oma saatusekaaslastele kasutatud rõivastest uusi tooteid, kutsudes üles ka terveid inimesi kasutama kehakatteid võimalikult kaua.

2025. aastal hakkab Euroopa Liidus kehtima nõue, et kasutatud tekstiil tuleb koguda teistest jäätmetest eraldi. AS Hoolekandeteenused kommunikatsioonijuhi Katrin Pärgmäe sõnul oleks mõistlik, kui inimesed kasutaks tekstiilitooteid võimalikult kaua, et nende eluring eseme ostust jäätmekonteinerisse sattumiseni oleks võimalikult pikk, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Näiteks vanadest T-särkidest ma heegeldan oma lastele köied ja nendega mängitakse lõputult. Teksaspükstel lõikan sääred ära, teen kaks sõlme otsa. Mul on mitu koera, kes saavad sellega mängida, ma ei pea ostma lemmikloomapoest mitmekümne euro eest mängukat, mis on kuskil tehtud," ütles Pärgmäe.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse ja keskkonnaministeeriumi eestvedamisel on rõivaste taaskasutamisel eeskuju andmas muu hulgas vaimse puudega inimeste töökeskused. Projekti "Tekstiil ringlusesse" fookuses on teksariie, millest SA Hea Hoog keskustes valmistatakse uusi tooteid.

SA Hea Hoog Tapa töökeskuse tegevusjuhendaja Monika Saar ütles, et see projekt annab psüühiliste erivajadustega inimestele uusi võimalusi. "Nad väga hea meelega harutavad teksaseid. See töö algab sellest, et me võtame terve paari teksaseid, lõikame ta katki, et kõik võimaliku, mis me sellest teksast saame, saame hiljem ära kasutada," sõnas Saar.

Hea Hoog töökeskustes valmistatakse vanadest teksapükstest uusi tooteid moedisainer Reet Ausi tehtud mudelite põhjal. Teksadest õmmeldud padjad, põlled, pajakindad ja kotid leiavad oma kodu Kohtla-Järvel Ahtmes linnaosas ja Põltsamaal sel aastal valminud psüühiliste erivajadustega inimeste majades.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: