Palestiina islamiliikumine Hamas teatas leppest Iisraeliga

Hamasi võitlejate süüdatud põleng Iisraelis.
Hamasi võitlejate süüdatud põleng Iisraelis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Gaza sektoris võimuolev islamiliikumine Hamas teatas esmaspäeval Katari vahendatud leppest Iisraeliga, millega lõpetakse viimasel ajal aina hoogustunud vägivallalaine.

"Pärast kõnelusi Katari saadiku Mohammed el-Emadiga saavutati kokkulepe viimase aja vägivalla eskaleerumise ohjeldamiseks ja agressiooni lõpetamiseks meie rahva vastu," ütles Hamasi juht Gaza sektoris Yahya Sinwar.

Iisraeli võimuesindajad kinnitasid hiljem televisioonis kokkuleppe saavutamist.

Alates palestiinlaste meeleavalduste puhkemisest Gaza-Iisraeli piirialal 30. märtsil on Iisraeli vägede käe läbi hukkunud 52 palestiinlast. Enamik neist lasti maha meeleavalduste ja kokkupõrgete käigus Iisraeli sõduritega.

Palestiinlased on kutsunud korraldama rahvusvahelist juurdlust tapmiste suhtes. Iisrael on teatanud, et on tule avanud vaid juhtudel, kui palestiinlased on Iisraeli sõdureid rünnanud või üritanud jõuga selle territooriumile tungida.

Iisraeli tankid ründasid alles pühapäeval Gaza sektoris Hamasi sihtmärke pärast seda, kui süüteõhupallide saatmine üle Iisraeli piiri jätkus rahvusvahelistest relvarahupüüdlustest hoolimata. Lõuna-Iisraelis on süütepommid Iisraeli tuletõrjeameti andmeil põhjustanud enam kui 400 põlengut.

Iisraeli ja Palestiina võitlejate vahel üritab mitteametlikku relvarahu taastada Egiptuse delegatsioon. Sel nädalal ühines sellega Katari esindaja Gazas Mohammed el-Emadi. Relvarahu alusel lubas Iisrael leevendada oma 13 aastat kestnud Gaza blokaadi, kui piirialale saabub rahu. 

Katari delegatsiooniga seotud allikad väidavad, et Iisrael oli esindajale lubanud Gaza elektrijaama kütusetarnete jätkamist ja blokaadi leevendamist, kui rünnakud süüteõhupallidega peatuvad. 

Katari finantsabi Gaza sektorile on olnud Iisraeli ja palestiinlaste relvarahu üheks tähtsamaks punktiks alates selle kehtestamisest 2018. aasta novembris. Iisraeli valitsus on öelnud, et kavatseb rakendada ka teisi meetmeid, et leevendada umbes 50 protsendini ulatuvat töötust kahe miljoni elanikuga Gazas. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: