Põlluaas: põhiseaduse muutmiseks vajalikku häälteenamust praegu ei ole

Foto: Priit Mürk/ERR

Koalitsioon valmistub kohalike valimistega samal ajal korraldama abielureferendumit, riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE) tõdes, et põhiseaduse muutmiseks koalitsioonil siiski hääli koos ei ole. Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaidi sõnul ei ole referendumi arutamisele aja kulutamine mõistlik.

"See, et me täna üldse leiame aega ja kulutame valitsuse aega, et tegeleda referendumiga, mille korraldamiseks vajadust ei ole, see ajakasutus kõige mõistlikum ei ole," rääkis Kaljulaid ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast",

Poliitikud arutasid saates, kas võimu kaalukauss on koroonakriisi ajal kaldunud liialt valitsuse kätte.

Põlluaasa sõnul see nii ei ole ning kõike on tehtud riigikoguga koostöös, mistõttu on kriis ka leebelt kulgenud. "Valitsusel on omad konkreetsed ülesanded ja riigikogul omad konkreetsed ülesanded. Me ei saa võtta valitsuse pädevusi üle ja hakata ise valitsema," rääkis ta.

Kaljulaidi sõnul andis riigikogu koroonaviiruse esimestel nädalatel oma järelevalvefunktsiooni käest ära. "Eestis on täitevvõimu poole kindlasti võim tugevalt kaldu," märkis Kaljulaid ja lisas, et kuigi riigikogu liikmed on oma mandaadis vabad, sõltuvad nad suuresti siiski erakonna ja fraktsiooni otsustest. Tema hinnangul tegi opositsioon kriisi ajal koostööd ning ei loopinud valitsusele kaikaid kodaratesse, et eriolukorrast oleks lihtsam välja tulla. Samas pole valitsuse käitumine seda õigustanud.

Põlluaas polnud eelmainituga nõus, tema hinnangul proovis opositsioon eelnõude arutamist põhjuseta edasi lükata.

Abielureferendumi küsimust pole veel sõnastatud

EKRE plaanitava abielureferendumi teemal pole Põlluaasa sõnul praegu konkreetselt referendumile minevat küsimust sõnastatud ning see selgub riigikogus aset leidva arutelu käigus.

"Konkreetset küsimust ei ole praegu veel formeeritud. Laias laastus võib see kõlada, kas toetate abielu kui mehe ja naise vahelise liidu sätestamist põhiseaduses. Kuidas ta täpselt sõnastatakse, seda ei oska öelda," rääkis Põlluaas.

Tema sõnul ei vasta tõele väide, et EKRE kasutab referendumit ära oma kohalike omavalitsuste valimiste kampaanias. "See on täiesti ajatu teema, seda oleme varem rõhutanud. See on koalitsioonis kokku lepitud ammu. Ma olen kindel, et see referendum läheb läbi väga edukalt," lisas ta.

"Mina ütleks, et selle referendumi puhul täna on veel küsimus selles, kas seda teha või mitte teha. See täna ei ole veel kindel, see on tõenäoline, aga see pole veel kindel. Küsimus on selles, millele me aega kulutame, millele me panustame Eestis?" küsis Kaljulaid.

Kaljulaidi sõnul peaks kohalike valimiste kontekstis keskenduma küsimustele nagu lastekaupade käibemaksuerisus ja eakate turvavõrk. "Tõenäoliselt seisame silmitsi sügava majanduskriisiga, paljud inimesed kaotavad töö, sissetuleku," lisas ta. Põlluaasa sõnul ei tähenda ühe teema arutamine, et teistega ei tegeleta.

Põhiseaduse muutmiseks vajalikke hääli koos pole

Põlluaasa sõnul toimub plaanitav referendum samadel põhimõtetel nagu eelnevad referendumid.

Tema hinnangul on mõistlik korraldada referendum kohalike valimistega samal ajal, kuna inimesed tulevad nii või teisiti kodust välja valimiskastide juurde, samuti võimaldab see kulusid kokku hoida. "Muidu süüdistataks, et kulutavad riigi raha liiga palju."

Põlluaas märkis, et referendumi tulemused annavad kõikidele erakondadele indikatsiooni, milline on rahva tahe, millest peaksid kõik lähtuma, ka need, kes ise on teisel seisukohal.

Sealt edasi on võimalik minna põhiseaduse muutmise protsessi juurde, mis pole aga kiire. "Nõuab siiski riigikogu suhteliselt suurt häälteenamust," lisas ta.

Põlluaas kinnitas, et põhiseaduse muutmiseks vajalikku häälteenamust koalitsioonil hetkel ei ole. "Tõepoolest meil hetkel pole riigikogus."

Kaljulaid juhtis tähelepanu, et EKRE hinnangul tekitas praegune opositsioon kooseluseaduse vastuvõtmisega paraja segaduse, kuid nüüd loovad referendumi läbi viimiseks ise samasuguse olukorra.

"Palju selgem on ju see, kui sa enne tead milline on rahva soov ja rahva tahe ja siis hakata edasi minema. Nii nagu meie oponendid väidavad, et rahvas justkui ei toetakski seda ettepanekut. Siis on see must-valgel," rääkis Põlluaas.

Kaljulaidi sõnul on põhiseaduse muutmine keeruline just seetõttu, et seda ei saaks populistlikult ära kasutada. "Põhiseaduse muutmine on selline asi mida peab üheksa korda mõõtma enne kui minna tegema."

Kaljulaid sooviks kohalikel valimistel rääkida vaid kohalikest küsimustest ning ei näe, et referendumi korraldamine samal ajal mõistlik on.

Põlluaas märkis, et praegu pole karta koalitsioonipartnerite tõttu referendumi ära jäämist. "No mina ei ole küll näinud ühtegi sellist indikatsiooni Isamaa ja Keskerakonna poolt, mis selliseid samme ette näeks või võimaldaks. Oleme kokku leppinud selle algusest peale, viime kokkuleppe ellu. Meie partnerid käituvad aumeestena nii nagu nad on kätt surunud,"

"Me oleme oma seisukoha kujundanud ja me oleme rakendusaktide vastu olnud, sest sisuliselt tähendab see kooselule abielu staatuse andmist," märkis Põlluaas ja lisas, et tema hinnangul on praegu juriidiliselt võimalik samast soost paaridel omavahelisi suhteid reguleerida teiste lepingutega.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: