Euroopa Komisjon tahab tõsta reisipiirangute nakatumisnäidu 50 peale

Euroopa Komisjon tegi reedel ettepaneku kasutada kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides ühtset lähenemist liikumispiirangutele ning otsustas, et kui nakatunute arv 100 000 kohta jääb kahe nädala jooksul alla 50, ei tohiks sellest riigist saabuvatele inimestele kehtestada liikumispiiranguid.

Kriteeriumid näevad ka ette, et piirkonnas, kust reisija tuleb, tehakse nädalas vähemalt 250 testi 100 000 inimese kohta ning positiivsete testide osakaal kõikide testide hulgas peab piirkonnas olema alla kolme protsendi.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus avaldab ka liikmesriikide andmete põhjal ühtse värvikoodiga Euroopa kaardi, mida ajakohastatakse kord nädalas. Selle järgi jaotatakse piirkonnad roheliseks, oranžiks, punaseks ja halliks, millest viimane tähistab piirkondi, mille hindamiseks pole piisavalt teavet või kus testide arv 100 000 inimese kohta jääb alla 250.

"Pandeemia on tugevalt mõjutanud meie õigust Euroopa Liidus vabalt liikuda. Paljud inimesed, kes sõltuvad võimalusest iga päev sujuvalt reisida, on ELis sunnitud ekslema riiklike reeglite rägastikus. Soovime asju lihtsustada. Teeme ettepaneku kehtestada selged kriteeriumid, mida kohaldatakse diskrimineerimata, millest liikmesriikidel on kerge lähtuda ja mis võimaldavad eurooplasi hästi teavitada," ütles Euroopa Komisjoni õigusküsimuste volinik Didier Reynders pressiteates.

Komisjoni ettepaneku kohaselt peaksid liikmesriigid esitama teistele liikmesriikidele ja komisjonile kord nädalas teavet vaba liikumise piirangute kavandamise või reisipiirangute kaotamise kohta.

Komisjoni ettepanekut soovituse kohta arutatakse nõukogus ja plaani kohaselt võetakse see vastu lähinädalatel.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: