EL-i riikidel on keeruline ühtsetes reisipiirangutes kokkuleppele jõuda

Foto: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Liidu riikidel on keeruline jõuda kokkuleppele ühtsetes reisipiirangutes, sest riikide tava testimisel ja statistika kogumisel on erinev.

Euroopa Komisjoni soovitus on, et kui reisija tuleb liikmesriigist, kus tehakse nädalas üle 250 testi 100 000 elaniku kohta, ei peaks piirama vaba liikumist, juhul kui registreeritud koroonaviiruse juhtumite arv jääb kahe nädala jooksul alla 50 inimese 100 000 kohta või on positiivsete testide osakaal alla kolme protsendi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets tunnistas, et kokkulepet on keeruline saavutada, kuna riikide suhtumine piirangutesse on erinev.

"Põhiline takistus on ju mingis mõttes usaldamatus. Statistika on hästi erinev ja see, kuidas neid teste tehakse, kui palju neid tehakse ja kui kiiresti need tulemused jõuavad. Ja see on ka see, millega riigid praegu tegelevad, et ühtlustada ka testimise statistikat ja seda ühte kohta kokku tuua," rääkis Kasemets.

Tartu ülikooli viroloogiaprofessor Irja Lutsar on sama meelt, et Euroopa Liidus võiks olla ühtne seisukoht reisipiirangute osas. Tema sõnul on testimine riigiti erinev.

"On riike, kes ei testi mitte ainult pelgalt PCR positiivseid, vaid panevad kirja ka need, kellel kahtlustatakse või kus on väga suur tõenäosus, et see on koroonaviirusest põhjustatud. Üks niisugune riik, mis mul kõigepealt meelde tuleb, on Belgia," ütles Lutsar.

Ta lisas, et Hispaanias jõuavad nakatunute statistikasse ka need, kes ei pruugi olla testitud, kuid kel on leitud antikehad.

Tema sõnul oli Eestil üle 50 nakatunu 100 000 elaniku kohta mõnel päeval märtsis.

Sotsiaalminister Tanel Kiik leiab, et Eesti võiks oma seisukoha kujundada koos naabritega.

"Ma arvan, et oleks mõistlik, et me räägime läbi Balti riigid omavahel ja täpselt samamoodi ka Soomega, kelle kõigiga on meil oluline tagada vaba liikumine. Ei ole mõistlik, et Eesti läheks ühe positsiooniga Euroopa läbirääkimistele, Läti teisega, Leedu kolmandaga ja Soome neljandaga," ütles Kiik.

Euroopa Komisjoni plaan on siiski veel ettepanek ja selle kehtima hakkamiseks, peaksid ettepaneku heaks kiitma kõik liikmesriigid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: