Valitsus jättis töötuskindlustusmakse määrad 2024. aastani samaks

Vanalinna restoranid eriolukorra ajal
Vanalinna restoranid eriolukorra ajal Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil töötuskindlustusmakse määrad aastateks 2021–2024; kehtivad määrad ei muutu.

Kindlustatu töötuskindlustusmakse määraks jääb 1,6 protsenti ja tööandja töötuskindlustusmakse määraks jääb 0,8 protsenti, seega kokku on määr 2,4 protsenti, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on oluline, et riik aitaks säilitada võimaluste piires stabiilsust majanduskeskkonnas nii tööandjate kui töötajate jaoks.

"Töötuskindlustusmakse määra säilitamine on vajalik ka seetõttu, et töötukassal oleks rahalisi vahendeid hüvitiste väljamaksmiseks olukorras, kus töötus lähiajal ilmselt suureneb. Pean väga oluliseks, et töötukassal oleksid tagatud piisavad ressursid nii tööinimeste kui töö kaotanute toetamiseks," ütles Kiik pressiteates. 

Kui töötuskindlustusmakse kogumäär on 2,4 protsenti, laekub töötuskindlustusmakseid prognoositavalt 2021. aastal 209,7 miljonit eurot; 2022. aastal 219,9 miljonit eurot ning 2023. ja 2024. aastal vastavalt 230,4 ning 241,1 miljonit eurot.

Töötuskindlustusmakset makstakse seaduses ette nähtud summadelt ehk töötasult, palgalt ja muudelt töö eest makstud tasudelt.

Töötuskindlustusmakse määrad kehtestab valitsus igal aastal 1. oktoobriks. Määrus jõustub 1. jaanuaril 2021.

Samuti kiitis valitsus heaks töötukassa nõukogu ettepaneku kanda järgmisel aastal tööturuteenuste ja -toetuste sihtkapitali 30 protsenti nii kindlustatute kui tööandjate sihtfondist, ehk kokku 62,9 miljonit eurot.

Töötuskindlustuse seaduse järgi võib laekunud töötuskindlustusmaksest sihtkapitali üle kanda kuni 30 protsenti mõlemast sihtfondist. Kui sihtkapitali ülekantavate vahendite määr on 30 protsenti, kantakse sihtkapitali ligikaudu 62,9 miljonit eurot, sellest kindlustatute sihtfondist 40,9 miljonit ja tööandjate sihtfondist 22 miljonit eurot.

Vahendeid kasutatakse järgmisel aastal aktiivsete tööturuteenuste osutamiseks ja tööturutoetuste, näiteks stipendiumi ning sõidu- ja majutustoetuse maksmiseks.

Valitsus peab ka sihtkapitali ülekantavate vahendite määra kehtestama igal aastal 1. oktoobriks ning määrus jõustub 1. jaanuaril 2021.

Töötuskindlustussüsteem loodi Eestis 2002. aastal. Kõige kõrgem oli makse määr aastatel 2009–2013, mil see tõusis 4,2 protsendini – töötaja tasus sellest 2,8 ja tööandja 1,4 protsenti. Töötuskindlustusmakse määr on olnud 2,4 protsenti alates 2015. aastast. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: