Allikad: Soome jätkab kontrolle EL-i sisepiiril

Piirikontroll Helsingi sadamas 2020. aasta kevadel.
Piirikontroll Helsingi sadamas 2020. aasta kevadel.

Soome valitsus otsustas teisipäeva õhtul mitteametlikult, et jätkab koroonaviiruse leviku piiramiseks kontrolle piiridel Rootsi ja Eestiga. Samuti jäävad kehtima muud Soome sisenemisel seatud piirangud, vahendas Soome ringhääling Yle anonüümsetele allikatele tuginedes.

Neljapäeval ametlikult kinnitatav valitsuse otsus pikendab praegu kehtivat piirikontrolli, ehkki see ületab Euroopa Liidu reeglitega lubatud kuuekuuse perioodi ajutise piirikontrolli kehtestamiseks, teatas Yle.fi kolmapäeval. Soome kehtestas piirikontrolli EL-i sisepiiril juba tänavu märtsis.

Valitsus põhjendab oma otsust vajadusega kaitsta elanikkonda koroonaviirusega nakatumise eest, kuna Soomes on Euroopa Liidu keskmisest märksa madalam nakatumisnäitaja. Kui Soomes oli viimase 14 päeva jooksul nakatunuid 100 000 elaniku kohta teisipäevase seisuga 55, siis Rootsis oli sama näitaja 511, Eestis 212 ja Norras 156.

Soome valitsus on käivitanud seadusemuudatuste vastuvõtmise, mis kehtestaks riiki sisenejatele testimiskohustuse ja karantiini jäämise nõude, millega saaks asendada praeguse piirikontrolli, kuid seadus pole veel lõplikult valmis, märgib Yle.fi.

Samas oli ka valitsuskoalitsioonis reeglite leevendamise pooldajaid, märkis Yle. Mõned erakonnad oleksid soovinud lubada Soome siseneda riikidest, kus koroona väljendusmäär on umbes kaks korda suurem kui Soomel. See oleks avanud reisimise paarist riigist.

Valitsus siiski ei algatanud piirangute lõdvendamise arutelu.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: