Saksamaa kaalub migrantide Süüriasse tagasi saatmise keelu tühistamist

Süüria põgenikud Friedlandi pagulaste ja migrantide keskuses.
Süüria põgenikud Friedlandi pagulaste ja migrantide keskuses. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kai Pfaffenbach

Saksamaa koalitsioonivalitsus vaidleb pärast sadade tuhandete Süüria põgenike riiki lubamist migrantide kodumaale tagasi saatmise keelu tühistamise üle.

Keeld süürlaste tagasisaatmisele sõjast räsitud riiki on kehtinud alates 2012. aastast ja seda on pikendatud korduvalt. Keeld aegub selle aasta lõpus. 

Seda küsimust arutatakse kolmapäeval algaval ja neli päeva kestval liidumaade siseministrite konverentsil, kus osaleb ka föderaalvalitsuse siseminister Horst Seehofer. 

Keelu tühistamise nimel on üha rohkem sõna võetud pärast Süüria päritolu mehe kinnipidamist novembris surmaga lõppenud noarünnaku järel. 

Prokuratuuri teatel süüdistatakse 20-aastast meest ühe turisti tapmises ja teise vigastamises Dresdenis. Mehel on kuritegelik taust ja ta on seotud ka islamistidega. 

Kuigi tema asüülitaotlus on tagasi lükatud, teda tagasi saata ei tohi. 

"Miks ei olnud see Süüria islamist eelvangistuses või deporteeritud?" küsis kristlike demokraatide (CDU) liidrikandidaat väljaandes Der Spiegel. 

Seehofer, kes kuulub CDU sõsarerakonda Baieri Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) väljendas novembris toetust deporteerimiskeelu tühistamisele. 

Kodumaale saatmise keelu tühistamine saadaks kurjategijatele sõnumi, et neil pole enam õigust Saksamaal elada, ütles ta siseministeeriumi pressiesindaja vahendusel. 

Merkel pole konverentsi eel oma ministri üleskutsetele reageerinud. 

Teised konservatiivsed ametnikud nagu Baieri siseminister Joachim Herrmann on Seehoferi üleskutset toetanud. 

"Otsust Süüriasse deporteerimise keelu pikendamise poolt ei tule. Kristliku Liidu siseministrid on selles üksmeelsed," ütles ta konverentsi eel uudisteagentuurile DPA. 

Keelu tühistamise vastu ollakse sealjuures Süüria jätkuvalt murettekitava humanitaarolukorra pärast. 

Tüüringi siseminister Georg Maier, kes kuulub CDU-ga koalitsioonis olevasse Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) ridadesse, peab deporteerimiskeelu tühistamise võimalust väikeseks. 

Sotsiaaldemokraadid tahavad keelu pikendamist kuni kevadeni, mil seda võib järgmise kuue kuu jooksul taas arutada, teatas ajaleht. 

"Kuidas me viime läbi deporteerimisi, kui meil pole diplomaatilisi suhteid? Süüriasse otselende ei ole," ütles Maier ajalehele Neue Osnabrücker Zeitung. 

Saksa välisministeeriumi pressiesindaja kirjeldas Süüria inimõigusolukorda kui katastroofi. 

Süürlased on jätkuvalt kodusõjast laastatud riigis suures ohus, ütles ta. 

Kuigi Süüria valitsusväed on taastanud kontrolli suurte territooriumide üle, mis varem olid mässuliste ja islamistide käes, siis president Bashar al-Assadi režiimi vastased seisavad riigis jätkuvalt silmitsi piinamise ja tapmise ohuga, ütlevad inimõigusorganisatsioonid. 

Mõned Saksa aktivistide grupid kutsuvad kehtestama üldkeeldu deporteerimisele koroonaviiruse pandeemia tõttu, sest paljudes riikides pole ohtliku viirusega toime tulemiseks nii tugevat tervishoiusüsteemi kui Saksamaal. 

Süüria kodusõda puhkes pärast valitsusvastaste meeleavalduste vägivaldset allasurumist 2011. aastal ja on nõudnud enam kui 380 000 inimelu. Miljonid inimesed on oma kodudest põgenenud. 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: