USA Georgia osariigis toimuvad otsustavad senati valimised

President Donald Trump toetas vabariiklast Kelly Loefflerit suurel kihutuskoosolekul õhtul enne valimispäeva.
President Donald Trump toetas vabariiklast Kelly Loefflerit suurel kihutuskoosolekul õhtul enne valimispäeva. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Georgia osariigis hääletavad valijad teisipäeval olulistel valimistel, kus selgub, milline kahest USA erakonnast saab järgmiseks kaheks aastaks senatis enamuse.

5. jaanuari valimistel kandideerivad teises voorus kahele senati kohale vabariiklaste nimel senaatorid David Perdue ja Kelly Loeffler ning neile esitavad väljakutse demokraadid Jon Ossoff ja Raphael Warnock.

Demokraadid peavad võitma mõlemad jõukatsumised, kui tahavad senatis vabariiklaste enamust vältida.

Senati enamusest sõltub, kas valitud presidendil Joe Bidenil õnnestub olulisel määral demokraatide agendat ellu viia.

Presidendivalimistele järgnenud kuude jooksul on Georgia elanikud üle ujutatud raadio- ja telereklaamidega, meilidega, telefonikõnedega, tekstisõnumitega ja isegi käsitsi kirjutatud sõnumitega, mida saadavad neile teiste osariikide elanikud, kes ärgitavad valima minema.

Teise vooru eelhääletusel osalus on seni vaid 20 protsenti madalam, kui oli üldvalimistel samal ajal. Eelhääletust jälgivate ekspertide sõnul osalevad aktiivselt just mustanahalised, mis võib olla hea märk demokraatide jaoks. 

Georgias ei ole juba 20 aastat demokraati senaatoriks valitud.

Demokraatidel on juba enamus esindajatekojas. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: