USA esindajatekoda hääletas Trumpile süüdistuse esitamise poolt

{{1610570880000 | amCalendar}}
Donald Trump.
Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kevin Lamarque

USA kongressi esindajatekoda hääletas kolmapäeval ootuspäraselt Donald Trumpile süüdistuse esitamise poolt. Kuna Trumpi ametist lahkumiseni on jäänud vaid nädal, siis juba seetõttu pole tema tagandamine, mis vajab senati toetust, tõenäoline.

Esindajatekoja otsusega käivitus Trumpi vastu ametlik tagandamisprotseduur. 

Tagandamishääletuse läbiminek demokraatide juhitud esindajatekojas oli mässule õhutamise süüdistuse alusel peaaegu kindel.

Esindajatekojas andis süüdistuse esitamise poolt hääle 232, vastu oli 197 rahvaesindajat ja neli jättis hääletamata. Demokraatidega liitus kümme vabariiklast.

Hääletus tegi Trumpist esimese USA presidendi, keda on püütud kaks korda tagandada.

Ehkki ka mitmed juhtivad vabariiklased on nüüd Trumpile selja pööranud, ütles asepresident Mike Pence teisipäeval esindajatekoja liidritele, et ei toeta põhiseaduse 25. paranduse rakendamist president Trumpi võimult eemaldamiseks.

Senat seevastu on kuni 19. jaanuarini vaheajal ja seni ei ole vabariiklased võimalikuks pidanud, et tagandamine saaks toimuda enne Bideni ametissevannutamist 20. jaanuaril. 

Trump kutsus ameeriklasi üles vägivallast hoiduma

President Trump kutsus kolmapäevases telepöördumises ameeriklasi üles ühtsusele ja vägivalla vältimisele.

Trump tegi pöördumise pärast seda, kui USA esindajatekoda oli hääletanud talle mässule õhutamise süüdistuse esitamise poolt, kuid tagandamisprotsessi riigipea lühikõnes üldse ei maininudki.

"Kutsun kõiki oma hetkekirgedest üle saama ja ühinema ameeriklastena. Valigem ühtse edasiliikumise meie perekondade nimel," sõnas Trump.

"Vägivallale ei ole kunagi õigustust. Ei mingeid vabandusi ega erandeid: Ameerika on seaduste riik," jätkas riigipea.

"Need, kes eelmisel nädalal rünnakutes osalesid, tuuakse õigusemõistmise ette," lubas Trump.

Trump kutsus kolmapäeval juba enne telepöördumist ameeriklasi üles vägivallast hoiduma. "Arvestades teateid uute kavandatavate meeleavalduste kohta, siis kutsun ma tungivalt üles igasugusest vägivallast, seaduserikkumisest ja vandalismist hoidumisele. See ei ole, mille eest mina seisan ja selle eest ei seisa ka Ameerika," ütles Trump Valge Maja edastatud avalduses.

"Kutsun kõiki ameeriklasi üles pingete leevendamisele ja meelerahu säilitamisele," lisas Trump.

Senatis pole tagandamisprotsess nii lühikese ajaga võimalik

Senat ei saa nii lühikese aja jooksul korraldada süüdistatava presidendi Donald Trumpi üle õiglast või tõsiseltvõetavat protsessi, teatas kolmapäeval senati vabariiklaste juht Mitch McConnell.

Trump lahkub ametist juba järgmisel nädalal.

"Arvestades reegleid, protseduure ja senati pretsedente, mis reguleerivad presidendi tagandamisprotsessi, pole lihtsalt mingit võimalust, et õiglane või tõsiseltvõetav protsess võiks lõppeda enne, kui valitud president Joe Biden järgmisel nädalal ametisse vannutatakse," sõnas McConnell.

USA esindajatekoda hääletas kolmapäeval ootuspäraselt Donald Trumpile süüdistuse esitamise poolt, millega käivitati riigipea vastu ametlik tagandamisprotseduur. Tagandamishääletuse läbiminek demokraatide enamusega esindajatekojas oli mässule õhutamise süüdistuse alusel kindel.

Esindajatekojas andis süüdistuse esitamise poolt hääle 232, vastu oli 197 rahvaesindajat ja neli jättis hääletamata. Demokraatidega liitus kümme vabariiklast.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: