Illegaalne sisseränne on Bideni esimene tõsine väljakutse
USA presidendi Joe Bideni administratsioon seisab silmitsi esimese tõsise väljakutsega, kuna dokumentideta sisserändajate perekonnad on uuesti hakanud arvukalt ületama riigi lõunapiiri.
USA-Mehhiko illegaalne piiriületus on sel aastal kasvanud, kuna dokumentideta sisserändajad ootavad uuelt USA administratsioonilt sümpaatsemat vastuvõttu. Samuti on muutunud Mehhiko rändepoliitika, mis raskendab USA-l sisserändajate väljasaatmist.
Viimastel päevadel on USA osariigi Texase territooriumile lubatud üle tuhande inimese, kes on pärast piiriületamist kinni peetud.
Üha rohkem inimesi üritab üle ujuda Texase Rio Grande jõest või üle ronida piirdeaedadest, et pääseda California osariiki.
Biden on lubanud sisserändajate suhtes kaastundlikumat lähenemist kui tema eelkäija. Esimesel ametipäeval allkirjastas Biden määruse, mis kaitseb lapsena USA-sse viidud dokumentideta sisserändajate staatust. Samuti plaanitakse miljonitele ebaseaduslikult riigis viibivatele sisserändajatele kodakondsuse andmist, vastavad õigusaktid on saadetud juba ka kongressi.
USA eelmine president ähvardas Mehhiko valitsust tollitariifidega, et sundida neid rändepoliitikas koostööd tegema. Selle tulemusena Mehhiko nõustus vastu võtma USA poolt tagasi saadetud Kesk-Ameerika perekondi, kus neid hoiti kohalikes laagrites, kui nende varjupaiga taotlusi USA-s menetleti.
Mehhiko piiriametnikud on aga hakanud keelduma mõnede perekondade vastuvõtmisest, viidates uuele seadusele, mis keelab hoida alla 12-aastaseid lapsi vahi all.
Trumpi administratsiooni ajal kasvas dokumentideta sisserändajate arreteerimine USA lõunapiiril mitu korda. 2020. aastal kehtestati koroonaviiruse epideemia tõttu USA-Mehhiko piiril veelgi rangemad liikumispiirangud.
Toimetaja: Karl Kivil