Suurärimehed võitlevad Prantsusmaa ajalehe Le Monde'i pärast

Le Monde üks omanik Madison Cox
Le Monde üks omanik Madison Cox Autor/allikas: SCANPIX/AFP/STEPHANE DE SAKUTIN

Prantsusmaa suurima ajalehe Le Monde'i kolm omandiõiguse pärast konkureerivat aktsionäri on alustanud omavahelist kohtulahingut.

USA maastikuarhitektil Madison Coxil on Le Monde'is 26,6 protsendiline osalus. Suured osalused ajalehes on veel Prantsusmaa pankuril Matthie Pigassel ja telekommunikatsioonimagnaadil Xavier Nielil.

Cox päris oma osaluse 2017. aastal surnud töösturilt Pierre Bergelilt, kellega ta oli abielus. Varem oli Berge abielus disainer Yves St Laurentiga. 

Cox väidab, et Le Monde sõltumatus on ohus, kuna Pigasse müüs osa oma aktsiatest Tšehhi miljardärile. Pigasse ja Niel samas väidavad, et Coxi ei huvita mitte Le Monde sõnavabadus, vaid tahab lihtsalt osalust lehes võimalikult suure hinnaga maha müüa.

"Le Monde'i aktsionärid ei saa olla pidevalt seotud intriigide ja salajaste müükidega. Ma soovitan austada oma lahkunud abikaasa pühendumust ajalehe iseseisvuse säilitamisele," teatas Cox.

Pigasse ja Niel väidavad, et neil oli leping Bergega, mis lubas neil osta tema osalus 26 miljoni euro eest. Aega oli neil selleks täpselt üks kuu.

Coxi sõnul ei tehtud talle selle aja jooksul pakkumist ja ta pole kohustatud lehe aktsiaid enam müüma. Samuti väidab ta, et Niel ja Pigasse on talle võlgu miljoneid eurosid, mis tulenevad Bergega sõlmitud teisest eraldi kokkuleppest.

Pariisi apellatsioonikohus rahuldas Coxi nõude sel nädalal ja Pigasse pidi talle maksma 2,5 miljonit eurot. Neljapäeval algas Pariisi ärikohtus teine menetlus, kus Pigasse ja Niel nõuavad, et Cox müüks neile oma osaluse 26 miljoni euro eest.

Pigasse müüs 2019. aastal Tšehhi miljardärile 10 protsenti Le Monde aktsiatest ja sai selle eest 40 miljonit eurot. 

Le Monde töötajate hinnangul on tegemist ajalehega, kus ajakirjanikud on täiesti sõltumatud. Töötajad võivad takistada ka uute aktsionäride saabumist lehe omanikeringi.

Le Monde asutati 1944. aastal ja kuni 2010. aastani olid lehe omanikuks selle töötajad. 2010. aastal sattus ajaleht rahalistesse raskustesse ja vajas ellujäämiseks välisinvestorit. Selle käigus saidki lehe omanikeks Berge, Niel ja Pigasse.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: