Intresside kasv suurendaks Soome laenukoormust miljardite võrra

100 eurot.
100 eurot. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Soome riigi võlakoormus kasvab üha kiiremas tempos. Võla kasv jätkub järgmistel aastatel intensiivselt ja intressimäärade võimalik kasv suurendaks laenukoormust veelgi.

Valitsuse hinnangul on riigivõlg 2021. aasta lõpus 137 miljardit eurot. 2025. aastal on võlaks planeeritud juba 167 miljardit eurot. 

Madalad intessimäärad suurendasid riikide laenuvõimalusi, vähendades kulutusi laenude teenindamisele.

Märtsis prognoosis Soome valitsus, et valitsuse intressikulu langeb sel aastal 755 miljoni euroni. 2014. aastal oli intressikulu 1,7 miljardit eurot.

Madalad intressimäärad ei pruugi aga püsida. 

Üldiselt intressimäärad tõusevad, kui majanduslik olukord on soodne. Selle tulemusena kasvaks ka Soome majandus ja kasvaks riigi maksutulu, teatas Iltalehti

Probleem tekiks siis, kui intressimäärad kasvavad, aga Soome majandus ei kasva. See muudaks riigi võlgade haldamise väga kulukaks. 

Rahandusministeeriumi arvutus näitab, et isegi ühe protsendipunkti võrra intressimäärade kasv suurendaks märkimisväärselt valitsuse võlamakseid. Järgmisel aastal tuleks maksta 700 miljonit eurot rohkem. 

Täiendavad kulutused oleks tõsine löök kroonilises eelarvepuudujäägis olevale riigi rahandusele.  

Rahandusministeeriumi tippametniku Juha Majaneni sõnul on Soome igast kriisist väljunud veelgi suurema võlakoormaga.

"Koroonaviiruse epideemia põhjustatud kriisile tuleb reageerida vastavalt vajadusele. Kriisi järel on oluline võlg kontrolli alla saada, et oleks võimalus ka järgmistes kriisides asjakohaselt reageerida," ütles Majanen.

Majanen rõhutas ka, et riigi rahandus ei saa püsivalt põhineda madalatel intressimääradel.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: