Soome riik nõuab, et Wolti kullerid oleksid töötajad, mitte ettevõtjad

Wolti kuller
Wolti kuller Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Soome toidukulleriteenus Wolt kavatseb jätkata praktikat, kus kullerid on ettevõtjad, mitte firma töötajad. Lõuna-Soome piirkondlik haldusagentuur (Avi) nõuab aga, et kullerid oleksid töötajad.

Avi nõudis, et Wolt peaks arvet oma töötajate tööaja suhtes. Wolt väitis aga, et ei ei pea Avi juhiseid järgima, kuna kullerid pole töötajad. 

"Oluline oleks kuulata, mida kullerid ise räägivad. Kõigile kulleritele pole õiglane öelda, et sunnime nad nüüd töösuhtesse, sest nii arvab üks asutus. Suurem osa kulleritest soovib jätkata ettevõtjatena," ütles Wolti kaasasutaja Juhani Mykkänen. 

Mykkänen viitas uuringule, mille kohaselt soovisid 56 protsenti Wolti kulleritest jätkata ettevõtjatena. Uuringus osales 42 protsenti Wolti kulleritest ehk 1539 inimest. 

Avi inspektori Juho Loukiala jaoks pole Wolti seisukoht üllatus. "Muidugi on tegemist väga laia ja keerulise teemaga. Protseduurid jätkuvad ja suunan selle küsimuse töötervishoiu ja tööohutuse ametisse," ütles Loukiala. 

Seetõttu pole vaidlus kullerite tööalase staatuse üle Soomes lõppenud. 

Töötervishoiu ja tööohutuse amet võib teha siduva otsuse kullerite staatuse kohta, kuid tõenäoliselt kuulab amet kõigepealt ettevõtte seisukohta. Wolt saab samuti ametiasutuse otsuse vaidlustada kohtus, teatas Yle

Mykkäneni sõnul on Wolt valmis vajadusel minema kohtusse. Ettevõtte enda aruannete kohaselt tõlgendavad teised ametiasutused kullerite tööd ettevõtlusena, erinevalt Avi arvamusest. 

Näiteks küsis Wolt maksuametilt arvamust, kas kulleritele makstavat hüvitist tuleb pidada töötasuks või ettevõtlustasuks. Maksuamet oli seisukohal, et Wolti töötajaid saab võrrelda ettevõtjatega. 

"Maksuameti arvates on tegemist ettevõtliku tööga ja tööõnnetuste hüvitamise amet võttis sama seisukoha," ütles Mykkänen. 

Mykkäneni hinnangul parandaks kullerite positsiooni tööõigusaktide muutmine või füüsilisest isikust ettevõtjate sotsiaalse turvalisuse parandamine. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: