USA erukindral: Afganistanis võib puhkeda verine kodusõda

{{1627875360000 | amCalendar}}
David Petraeus
David Petraeus Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Iraagis ja Afganistanis USA vägesid juhtinud erukindral David Petraeus avaldas pühapäeval arvamust, et pärast Ühendriikide sõjaväelaste lahkumist Afganistanist võib seal alata verine kodusõda.

"Halvim stsenaarium on see, et võime näha verist ja jõhkrat kodusõda ehk nagu see oli 1990-ndatel, kui valitses Taliban," ütles Petraeus väljaandele Times.

Petraeuse sõnul on sellisel juhul tõenäoliselt võimalik näha ka terrorivõrgustiku Al Qaeda tagasitulekut.

"Kuigi ma ei usu, et Al Qaeda suudab lähitulevikus ohustada Ühendriike ja Euroopat. Ja loomulikult jälgivad seda meie luureteenistused ja sõjavägi," ütles erukindral.

Petraeuse hinnangul oleks Al Qaedal kergem tegutseda, kui Taliban võtaks riigi kontrolli alla.

"Kui Taliban saab ülekaalu, siis näeme miljoneid pagulasi, kes valguvad Pakistani ja teistesse naaberriikidesse," sõnas erukindral.

"Ja kui Taliban tõesti võtab võimu enda kätte, siis näeme Afganistani kodanike ja eriti naiste vabaduste drastilist vähenemist. Ma ei usu, et see on see, mida maailm näha tahaks," lisas pensionile jäänud kindral.

Petraeus avaldas arvamust, et kui USA jätaks oma sõjaväe Afganistani, siis oleksid sealsed võimud läbirääkimistel Talibaniga palju tugevamal positsioonil.

"Aga kui me ütleme vaenlasele, et me lahkume, siis miks nad peaksid millestki loobuma? Mulle on mõnevõrra arusaamatu, miks me ei mõelnud võimalusele jätta riiki 3500 sõdurit, et takistada Talibani ultrakonservatiivset islamistlikku teokraatiat, mis ei vasta kellegi huvidele," ütles Petraeus.

Afganistani julgeolekujõud tapsid viimase ööpäeva jooksul lahingutes Talibaniga 455 nende võitlejat ja haavasid veel 232, teatas esmaspäeval kaitseministeerium.

Jõustruktuuride allikate teatel kaotas Taliban lahingutes Herati pärast ööl vastu esmaspäeva praktiliselt kogu oma piirkondliku juhtkonna.

Ägedad relvakokkupõrked leidsid aset ka Nangarhari, Paktia, Logari, Kandahari, Samangandi, Tahari, Kunduzi, Baglani ja Kapisa provintsis ning mujalgi.

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: