Afganistan teatas 75 Talibani võitleja tapmisest õhurünnakutes

Afganistani eriväelased Helmandis
Afganistani eriväelased Helmandis Autor/allikas: SCANPIX/AP/Abdul khaliq

Afganistani kaitseministeerium jätkab Talibani positsioonide ründamist Helmandi provintsipealinnas Laskhar Gah's, tappes kaitseministeeriumi teatel ööpäeva jooksul 75 võitlejat.

"Õhuvägi andis terroristidele löögi Tortangi ja Laskhar Gah piirkonnas. Hävitati suur hulk võitlejate relvi, laskemoona ja varustust," teatas Afganistani kaitseministeerium. 

Mässuliste vastu rünnakuks valmistuv Afganistani sõjavägi kutsus teisipäeval riigi lõunaosa ümberpiiratud Lashkar Gah linna elanikke üles evakueeruma.

Afganistani sõjaväe teatel peituvad Talibani võitlejad tsiviilelanike majadesse, kust nad tulistavad valitsusvägede positsioone. Ehkki Taliban kannab suuri kaotusi, ei loobu islamiorganisatsioon Laskhar Gah ründamisest. 

Esmaspäeval hõivati piirkonna telekeskuse hoone, mille tagajärjel saated Helmandi provintsis katkesid.

Pealtnägijate kinnitusel käivad linnas ägedad lahingud politsei peakorteri, julgeolekuvalitsuse hoone ja kubernerikantselei pärast.

Talibani vallutused Afganistanis on pannud kriitikuid kahtlema Afganistani valitsusjõudude võimekuses.

Ühel poolel on USA väljaõppe ja varustusega armee, teisel pool väiksemad, kuid hästi varustatud džihadistlikud rühmitused. Ekspertide hinnangul kujuneb edasises võitluses otsustavaks kummagi poole moraal.

USA on kulutanud Afganistani kaitseväele kümneid miljardeid dollareid, tagades neile moodsad relvad ja kõrgtehnoloogilise varustuse, mille hulka kuuluvad öönägemisprillid, rünnakuhelikopterid, soomusmasinad ja luuredroonid.

Oma 300 000 mehega, kelle hulka kuulub ka politsei, on valitsusväed suuremad ning tehniliselt arenenumad kui Talibani peamiselt partisanisõjaks mõeldud jalavägi, kel õhujõud puuduvad.

ÜRO hindas eelmisel aastal mässuliste võitlejate arvukust 55 000-le kuni 85 000-le mehele.

Taliban kasutab sageli mustalt turult hangitud relvi, nagu on AK-47 automaat ja teised nõukogude armee varustusse kuulunud relvad. Samuti on nad Afganistani armeelt jõuga ära võtnud Läänes valmistatud relvi ning saanud rahalist tuge ja nõu sellistelt piirkonna riikidelt nagu Iraan ja Pakistan.

Mässulisi iseloomustab suurem majanduslik iseseisvus. USA vaatlejad hindasid Talibani tuludeks 300 miljonit kuni 1,5 miljardit USA dollarit. Talibani tuluallikaks on narkotööstus ja nende kontrolli all olevatelt aladelt kogutud maksud.

Afganistani sõjavägi vajab aastas umbes viis-kuus miljardit dollarit, mis tuleb peamiselt USA-lt. Nende kõige tõhusam eelis Talibani vastu on õhuvägi.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/INTERFAX/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: