Juuni tööstustoodangu maht kasvas 11 protsenti

Tallinna farmaatsiatehas
Tallinna farmaatsiatehas Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Eesti tööstusettevõtted tootsid juunis 11 protsenti rohkem toodangut kui mullu samal ajal, teatas statistikaamet.

Toodang kasvas kiirelt kõigis tööstuse valdkondades – mäetööstuses 19 protsenti, energeetikas 14 protsenti ja töötlevas tööstuses 10 protsenti, teatas statistikaamet. 

Statistikaameti analüütik Helle Bunderi sõnul on tööstustoodang alates aprillist võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvanud.

"Juunis võis mäetööstuses täheldada head kasvu nii turba tootmises kui ka kivide kaevandamises. Jätkus ka töötleva tööstuse toodangumahu kasv, mis oli seekord 10 protsenti. Erinevalt kahest eelnevast kuust ei olnud võrdlusbaas 2020. aastaga enam nii madal. Möödunud aasta juuniks oli koroonapandeemia tõttu välja kuulutatud eriolukord lõppenud ja võis märgata tööstuse taastumist," selgitas Bunder. 

Tootmine suurenes ka enamikel töötleva tööstuse tegevusaladel.

Suurema osatähtsusega tööstusharudest näitasid kasvu puidu töötlemine 14,8 protsendiga ja metalltoodete 13,4 protsendiga, kummi- ja plasttoodete 38,7 protsendiga, elektriseadmete 21,4 protsendiga, toiduainete 2,1 protsendiga ning ehitusmaterjalide  tootmine 27,1 protsendiga.

Vähenes aga elektroonikaseadmete tootmine, mida mõjutas ka kõrge võrdlusbaas ehk asjaolu, et 2020. aasta juuni näol oli tegemist poolaasta suurima toodangumahuga kuuga.

Töötleva tööstuse toodangust 67 protsenti müüdi välisturule, ekspordi osatähtsus oli suurim farmaatsia ning arvutite ja elektroonikaseadmete tootmises. Korrigeerimata andmetel kasvas toodangu müük ekspordiks võrreldes mulluse juuniga 16 protsenti ja müük siseturule 17 protsenti.

Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme valdkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.

Energeetika valdkonnas suurenes elektri tootmine koguseliselt (MWh) võrreldes eelmise aasta juuniga 30 protsenti ja soojuse tootmine kolm protsenti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: