Erakondade toetusprotsendid nädalaga märkimisväärselt ei muutunud

Reformierakond jätkab erakondade reitingute järgi liidrina Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ees ning Keskerakonna toetus on endiselt madalal tasemel, selgub Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti küsitlusest.
Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 30,4 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 24,4 protsenti ja Keskerakonda 17 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.
Eelmisel nädalal toetas Reformierakonda 30,1 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 24,5 protsenti ja Keskerakonda 16,8 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.
Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 13. juulist 7. augustini ning kokku küsitleti 4003 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.
Kui eelnevate kuude kaks peamist trendi on olnud EKRE toetuse tõus ning Keskerakonna toetuse langus, siis viimase nädalaga erakondade toetusprotsendid märkimisväärselt ei muutunud ning seega on need trendid vähemalt hetkeks peatunud.
Reformierakond jätkab liidrikohal ning nende edu teisel kohal oleva EKRE ees on kuus protsendipunkti. EKRE edu kolmandal kohal oleva Keskerakonna ees on 7,4 protsendipunkti.
Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (12,1 protsenti), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (7,5 protsenti) ning Isamaa (5,9 protsenti).
Koalitsioonierakondi toetab kokku 47,4 protsenti ja opositsioonierakondi 37,8 protsenti.
Teadur: EKRE toetus on saavutamas stabiilset kõrget taset
Teadur Martin Mölder märkis, et kuigi sellel nädalal märkimisväärseid muutusi erakondade toetuses võrreldes eelmise nädalaga ei näe, tuleb siiski veel natuke aega oodata selleks, et teha järeldusi seniste trendide lõpliku peatumise osas.
"Pikaajalisem pilt ütleb meile siiski veel seda, et Reformierakonna toetus on kergete kõikumistega langemas nende eelmise valimistulemuse lähedale ehk allapoole 30 protsenti, ning Keskerakonna reiting on liikumas uuele mõnevõrra madalamale tasemele võrreldes nende eelmise valimistulemusega. EKRE toetus on ilmselt saavutamas või juba saavutanud uue stabiilselt kõrgema taseme. Kus täpselt Keskerakonna ja EKRE toetused pidama jäävad, ütleb aeg," arutles Mölder.
Keskerakonna ja EKRE trendide kontekstis on Mölderi hinnangul märgiline, et EKRE toetus mitte-eestlastest valijate hulgas on praeguseks tõusnud 15 protsendi piirimaile - praktiliselt sellele samale tasemele, kus eelnevalt oli nende toetus eestlastest valijate seas. 15 protsendi piirimaile on EKRE toetus tõusnud ka kõrgharidusega valijate seas, kus see eelnevalt oli pigem alla 10 protsendi.
"Mõnevõrra üllatav on ka see, et meie teise konservatiivse erakonna, Isamaa toetus mitte-eestlastest valijate seas on viimastel nädalatel tõusnud valimisjärgse perioodi rekordtasemele. Kui eelnevalt on Isamaa toetus selles valijagrupis olnud praktiliselt null, siis hetkel on see üle kolme protsendi," lisas Mölder.
Toimetaja: Aleksander Krjukov
Allikas: BNS