Gruusias saatis edu võimuparteid, valimisi varjutavad süüdistused pettuses

{{1633267920000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Irakli Gedenidze

Gruusias laupäeval pärast kunagise presidendi Mihheil Saakašvili vahistamist peetud kohalikel valimistel saatis edu võimuparteid Gruusia Unistus. Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) rahvusvaheliste vaatlejate sõnul varjutavad valimisi aga süüdistused pettuses.

OSCE vaatlejad ütlesid Thbilisis antud pressikonverentsil, et laupäeval toimunud valimisi, mille võitis valitsev partei ja mida opositsioon nimetas pettuseks, saatsid ulatuslikud ja järjekindlad süüdistused pettuses, võltsingutes, häälte ostmises, kandidaatide ja valijate survestamises ja ebaausates mängureeglites.

Kui loetud oli 91 protsendi valimisringkondade hääled, toetas valitsevat Gruusia Unistust 47 protsenti ja kõiki opositsiooniparteisid kokku 53 protsenti valijatest. 

Vastavalt mais Euroopa Liidu vahendusel sõlmitud kokkuleppele lubas Gruusia Unistus korraldada ennetähtaegsed parlamendivalimised, kui partei kogub kohalikel valimistel alla 43 protsendi häältest. Erakond taganes juulis ühepoolselt kokkuleppest.

Gruusia Unistus teatas pühapäeval, et valimised viidi läbi "vastavalt kõrgeimatele demokraatlikele standarditele". Opositsioonierakonnad väitsid seevastu, et ulatuslikud rikkumised seavad valimiste usaldusväärtuse kahtluse alla.

Gruusia Unistus juht Irakli Kobahidze ütles ajakirjanikele pühapäeval, et opositsioonilise Ühtse Rahvusliikumise toetus oli 30,7 protsenti, ning kinnitas, et Gruusia Unistus saavutas üleriigiliselt veenva võidu. 

Gruusia keskvalimiskomisjoni teatel osales kohalikel valimistel 51,92 protsenti valijaist. 

Komisjonile laekus valimispäeval 366 kaebust, millest enamik puudutas protseduurilisi küsimusi. 

Gruusia opositsioonierakonnad süüdistasid võime valimispettuses.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: