Nädalaid näljastreigil olnud Saakašvili viidi vangla haiglasse

Mihheil Saakašvili toetajad Thbilisis.
Mihheil Saakašvili toetajad Thbilisis. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Shakh Aivazov

Gruusia endine president ja opositsioonijuht Mihheil Saakašvili, kes on olnud nädalaid näljastreigil, viidi esmaspäeval vangla haiglasse, teatasid ametnikud.

"Takistamaks Mihheil Saakašvili tervise halvenemist ning suurenenud ohu tõttu tema julgeolekule viidi ta vanglast number 12 vangidele mõeldud 18. meditsiiniasutusse," teatas Gruusia vanglate amet avalduses.

Saakašvili toetajad kavatsesid korraldada Thbilisis meeleavalduse, nõudmaks tema tsiviilhaiglasse viimist, nagu arstid soovitanud on.

Esmaspäeval Saakašvili üle vaadanud arstide sõnul on tal suur tüsistuste oht ning teda tuleb ravida kohe kõrgtehnoloogiaga varustatud raviasutuses.

Gruusia õigusvahemehe Nino Lomjaria kinnitusel ei vasta vanglahaigla arstide ettekirjutustele.

Gruusia suurima opositsioonierakonna rajaja Saakašvili, kes oli president aastail 2004-2013, peeti 1. oktoobril Ukrainast kodumaale naastes kinni ja pandi vangi.

Protestiks vangistuse vastu, mis tema sõnul on poliitiliselt motiveeritud, pole ta 39 päeva söönud.

Gruusia on poliitilises kriisis alates 2020. aastast, pärast seda, kui opositsioon ütles, et üldvalimiste tulemused oli võltsitud. Parlamendivalimised võitis napilt võimuerakond Gruusia Unistus.

Saakašvili vangistus vallandas Gruusias suurimad valitsusvastased meeleavaldused viimase kümne aasta jooksul.

Gruusia peaminister Irakli Garibašvili vallandas hiljuti pahameele, öeldes, et Šaakašvilil on "õigus sooritada enesetappu" ning valitsus pidi ta vahistama, sest ta polnud nõus poliitikast taanduma.

Kriitikud süüdistavad Gruusia Unistust kriminaalsüüdistuste esitamises oma poliitilistele vastastele ja ajakirjanikele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: