Gruusia kohalikud valimised võivad veelgi pingestada olukorda riigis

Foto: Olev Kenk/ERR

Gruusia laupäevased kohalikud valimised võivad pingestada niigi tuleohtlikku poliitilist olukorda selles riigis. Valimised toimuvad olukorras, kus kunagine president Mihheil Saakašvili on pandud vangi.

Gruusia poliitiline õhk on pingetest paks ja seetõttu on tähelepanu valimistulemustel suur, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pinged tipnesid pärast viimaseid parlamendivalimisi, mille tulemust peab opositsioon võltsituks ja mistõttu boikoteeris parlamendi tööd.

Kevadel suutis võimul püsiv Gruusia Unistus ja opositsiooniline Ühtne Rahvuslik Liikumine sõlmida Euroopa Liidu eestvedamisel kokkuleppe, et kui kohalikel valimistel ei saavuta Gruusia Unistus vähemalt 43 protsenti häältest, siis toimuvad erakorralised parlamendivalimised. Suvel otsustas võimupartei kokkuleppest loobuda ning pärast seda pole leppimist toimunud.

"Need on valimised, mis peaksid lõpetama polariseerimise. Loodan seda ja hääletasin selle poolt," ütles Gruusia president Salome Zurabišvili.

Laupäevased valimised on demokraatia test, ütles Euroopa Liidu suursaadik. Talle sekundeeris USA suursaadik, öeldes, et tõelises demokraatias saavad kodanikud läbi valimiste võtta vastutusele oma juhid.

Valimisplakatid Tbilisis. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Pidevast poliitilisest vastasseisust on ka valijad väsinud.

"Minu jaoks on valimised selleks, et rahuneda ja saada parem tulevik, kus inimesed saavad vabalt elada ning pole vastasseisu ja solvanguid opositsiooni ja Gruusia Unistuse vahel," ütles Tbilisi elanik Nana.

"Hääletasin koalitsioonivalitsuse poolt. Loodan, et lõppude lõpuks see omavaheline vastasseis lõpeb ning saame osaleda riigi valitsemises," sõnas samuti Tbilisis elav Tsira.

Gruusia Unistuse liider Irakli Kobahhidze süüdistas reedel riiki naasnud ja vahistatud kunagist presidenti Mihheil Saakašvilit Venemaa huvide elluviimises. Saakašvili taotluse vahi alt vabastamiseks lükkas kohus tagasi ning president Zurabišvili rõhutas, et armuandmist tagaselja kolmeks aastaks vangi mõistetud Saakašvilile ei tule. Ilmselt ta loodab rahvapoolsele päästmisele, sest kui valitsev partei ei kogu 43 protsendi lähedast tulemust, on oodata opositsiooni eestvedamisel meeleavaldusi.

Valimisplakatid Tbilisis. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: